3 yıl hapis cezası alan Demirtaş: Erdoğan’ı hedef almadım!

Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle eski HDP (Halkların Demokratik Partisi) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a 3 sene 6 ay hapis cezası verildi. Demirtaş, U dönüşü yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı doğrudan hedef almadığını söyledi.

selahattin_demirtaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan eski HDP (Halkların Demokratik Partisi) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a 3 sene 6 ay hapis cezası verildi. Söz konusu davanın duruşması, Bakırköy 46’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Demirtaş, SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

“Sadece hükümeti eleştirdim”

Savunma yapan Demirtaş, iki kez cumhurbaşkanlığına adaylığını koyduğunu ve seneler boyunca siyasetin içerisinde bulunduğunu söyledi. Demirtaş, dış politika kapsamında alınan kararları eleştirdiği gerekçesiyle kendisi hakkında birçok hakaret davasının açıldığını belirterek, iki cümlelik bir eleştirisi nedeniyle iki farklı iddianame hazırlandığını dile getirdi.

Uzatmaya gerek olmadığını ve sadece hükümeti eleştirdiğini aktaran Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu doğrudan hedef almadığını belirtti. Demirtaş, çok yumuşak bir açıklamada bulunduğunu ifade ederek, demokratik toplumların görevlerinden birinin de “hükümeti eleştirmek” olduğunu söyledi.

Esas hakkında mütalaa açıklandı

Cumhuriyet savcısı tarafından esas hakkındaki mütalaa açıklandı. Demirtaş’ın Atatürk Havalimanı’nda 24 Aralık 2015 tarihinde gazetecilere yaptığı açıklamayı hatırlatan Cumhuriyet savcısı, söz konusu sanığın hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hem de dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu hedef aldığını ifade etti.

“Eleştiri sınırlarını aştı”

Mütalaada, Demirtaş’ın kullandığı ifadelerin eleştiri, açıklama ve fikir sınırlarını aştığına dikkat çekildi. Bu açıklamaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan ve ifade özgürlüğünü konu alan madde kapsamında ele alınamayacağı kaydedilen mütalaada, Demirtaş’ın ifadeleri ile açıklamalarının ifade ve eleştiri hürriyetini aştığı belirtildi. Mütalaada, Demirtaş tarafından hakaret suçunun işlendiğinin altı çizildi.

“En ağır cezayı gerekli kılan suçtan cezalandırılmalı”

Demirtaş’ın hem “hakaret” hem de “cumhurbaşkanına hakaret” suçlarını işlediği ifade edilen mütalaada, söz konusu isme “en ağır cezayı gerekli kılan suçtan” ceza verilmesi gerektiği belirtildi. Mütalaada, “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan Demirtaş’a 1 sene 2 aydan 4 sene 8 aya kadar hapis cezası verilmesi talep edildi.

Cezası belli oldu

Demirtaş’ın avukatları tarafından mütalaadan sonra beyanda bulunuldu. Mahkeme heyeti, Demirtaş’a son sözlerini sordu. Söz konusu heyet, “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” gerekçesiyle Demirtaş’a 3 sene 6 ay hapis cezası verdi.

Demirtaş ne demişti?

Rusya’dan dönen Demirtaş, 24 Aralık 2015 tarihinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Paris’te düzenlenen konferans sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu’nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile karşılaşabilmek ve beraber aynı fotoğraf karesinde yer alabilmek için “çırpındığını” söylemişti. Demirtaş, Rusya ile telefon görüşmesinde bulunabilmek için Erdoğan’ın hala “çırpındığını” belirtmiş, dik ve ilkeli bir duruş sergilenmesi gerektiğini ifade etmişti.

Milyonlarca vatandaşın mağdur olduğunu kaydeden Demirtaş, hükümetin bu konuda kılını bile kıpırdatmadığını söylemişti. Demirtaş, HDP’nin (Halkların Demokratik Partisi) Türkiye’ye ve millete ihanet ettiğine dair söylemlerle hükümetin kendi hatalarını gizleyemeyeceğini belirterek, hükümetin “çalıp çırptığını” ve “Türkiye’ye ihanet ettiğini”, bunları gizlemek amacıyla da büyük laflar ettiğini kaydetmişti.