5 ilde 63 kişiye yönelik operasyon! Aralarında Sedat Peker de var

Türkiye'de 5 ilde organize suç örgütü operasyonu başlatıldığı bildirildi. 63 kişiye yönelik operasyon kapsamında Sedat Peker'in de arandığı ifade edildi.

sedat_peker2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de İstanbul merkezli 5 ilde organize suç örgütü operasyonunun başlatıldığı ifade edildi. 63 kişiye yönelik operasyon dâhilinde Hatay, Trabzon, Kocaeli, Ankara ve İstanbul’da bulunan 121 adreste arama gerçekleştirildiği belirtilirken, birçok şüphelinin de güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı kaydedildi. 63 kişinin arasında Sedat Peker’in de bulunduğu öğrenildi.

Çok sayıda suça karıştıkları tespit edildi

Tahkikat dâhilinde haklarında gözaltı kararı çıkarılan 63 kişinin; “kişiyi özgürlüğünden mahrum etme”, “tehdit etme”, “yaralama”, “rüşvet verme”, “gasp etme”, “nitelikli yağma gerçekleştirme”, “suç işlemek için örgüt kurma” gibi çok sayıda suça karıştığı tespit edildi. Yeni kanıtlara ulaşıldığı ve bunun üzerine Konya ve Sakarya’da bulunan adreslerden bazılarına yönelik operasyon gerçekleştirildiği bildirildi.

43 kişi gözaltında

İstanbul’da bulunan 74 adrese yönelik baskın gerçekleştirildiği kaydedildi. Söz konusu baskınlar sonucu 43 kişinin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı ifade edildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Peker’in liderliğini üstlendiği ileri sürülen örgütün faaliyetlerinin belirlenmesi için ayrıntılı bir şekilde çalışma yürütüldüğünü duyurdu. Açıklamada, bu örgütün birçok suça karıştığının tespit edildiği kaydedilirken, söz konusu suçları işleyen örgüt üyelerinin de ortaya çıkarıldığı ifade edildi.

“Gereken işlemler başlatıldı”

İstanbul merkezli olmak üzere 5 ilde 9 Nisan 2021 tarihinde 63 kişiye yönelik eş zamanlı operasyonlar düzenlendiği belirtilen açıklamada, bunun üzerine birçok kişinin suç unsurlarıyla beraber güvenlik güçleri tarafından yakalanarak gözaltına alındığı kaydedildi. Açıklamada, bu kişiler hakkında gereken işlemlerin başlatıldığı aktarıldı.

Sedat Peker yurt dışında mı?

Operasyon kapsamında insansız hava araçları ile keşif çalışmalarının yapıldığı ifade edildi. Özel harekât ekipleri tarafından operasyona destek sağlandığı belirtildi. Belirli adreslerde aramaların sürdüğü kaydedilirken, Sedat Peker’in şu anda yurt dışında olduğu ifade edildi.

Ne olmuştu?

2019 senesinde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne yerleşen Sedat Peker, 18 Ocak günü gözaltına alınmıştı. Sedat Peker, sınır dışı edilmesinin ardından Kosova’ya gitmişti. Sedat Peker’in Kosova pasaportuna sahip olmadığını belirten yetkililer, söz konusu isme sadece geçici oturum izni sağlandığını kaydetmişti. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde suçlulara sahte pasaport satışı gerçekleştirdikleri ileri sürülen 9 polisin gözaltına alındığı bildirilmişti. Ana muhalefet partisi lideri olan Hristijan Mickoski, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Sedat Peker adına sahte bir pasaport ve kimlik hazırlandığını öne sürmüştü. Mickoski, söz konusu sahte pasaport ve kimlikte “Djadin Ademovski” isminin kullanıldığını ifade etmişti.

Tehditler savurmuştu

Sedat Peker, “organize suç örgütü lideri olduğu” gerekçesiyle 2007 senesinde hüküm giymişti. Cezaevinden 2014 senesinde tahliye edilen Sedat Peker, 1 Ocak 2016 tarihinde “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini yayımlayan akademisyenler için “Kanlarını oluk oluk akıtacağız.” şeklinde dehşete düşüren bir açıklamada bulunmuş, “Kanlarıyla da duş alacağız.” şeklinde tehditler savurmuştu. Bunun üzerine Sedat Peker hakkında dava açılmış ancak yaptığı açıklamalar “ifade hürriyeti” dâhilinde değerlendirilmişti. Bunun üzerine Sedat Peker’in beraat ettiği görülmüştü.