AB heyeti ile Erdoğan arasındaki görüşme başladı! Vize serbestisi gündeme gelecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AB (Avrupa Birliği) heyeti arasındaki görüşme başladı. Söz konusu görüşmede, vize serbestisinin gündeme gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

türkiye_ab1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AB (Avrupa Birliği) heyeti arasındaki görüşme, bugün saat 14.00’da başladı. Söz konusu heyet, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB (Avrupa Birliği) Konseyi Başkanı Charles Michel’den oluşuyor. Söz konusu görüşmenin ardından Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasındaki ilişkilere dair yeni kararların duyurulması beklenmiyor. Fakat göç mutabakatının güncellenmesi ve Gümrük Birliği’nin yenilenmesi gibi hususlarda daha somut açıklamalarda bulunulacağı tahmin ediliyor.

İstanbul Sözleşmesi gündemde olacak

AB (Avrupa Birliği) heyetinin, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik fesih kararı ve HDP’ye (Halkların Demokratik Partisi) yönelik kapatma davası ile insan haklarına yönelik artan endişeleri gündeme getireceği belirtiliyor. Türkiye’nin AB’ye (Avrupa Birliği) tam üyeliği konusundaki müzakerelere canlılık kazandırılması ise AB (Avrupa Birliği) heyetinin gündeminde değil.

Bildiride Doğu Akdeniz krizine yer verilmişti

AB (Avrupa Birliği) heyetinin ziyareti, 25-26 Mart 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen zirvenin ardından gerçekleşiyor. Bu bakımdan söz konusu ziyaretin ayrı bir önem arz ettiği kaydediliyor. Zirveden sonra yayımlanan bildiride, Doğu Akdeniz konusunda Türkiye’nin gerilimi artıracak hamlelerde bulunmaması koşuluyla AB’nin (Avrupa Birliği) “kademeli” ve “ölçülü” bir gündem belirleyebileceğine dikkat çekilmişti. AB (Avrupa Birliği), Türkiye ile ilişkilerde herhangi bir sorun meydana gelmemesi halinde göç mutabakatının güncellenmesi ve Gümrük Birliği’nin yenilenmesi dâhilinde vereceği mali desteğe ilişkin somut bir hamlede bulunacağının sinyallerini vermişti. AB (Avrupa Birliği), vize serbestisi konusunda ise olumlu bir sinyal vermemişti.

Diyalog süreci devam ediyor

Erdoğan’ın 2020 senesinin Mart ayında Brüksel’e gitmesi ve şimdi AB (Avrupa Birliği) heyetinin Ankara’ya gelmesi, diyalog sürecinin en üst düzeyde sürdüğünü gösteriyor. Bu görüşmelerle hem Türkiye’nin hem de AB’nin (Avrupa Birliği) isteklerini direkt olarak iletme imkânına sahip olduğu ifade ediliyor.

Vize serbestisi gündemde olacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AB (Avrupa Birliği) heyeti arasındaki görüşmede, vize serbestisinin gündeme gelmesi beklenmiyor. Türkiye, kendi vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz şekilde girebilmesine yönelik prosedürlerde esneklik bekliyor. Fakat AB (Avrupa Birliği), terörle mücadeleye ilişkin kanun dâhil olmak üzere Türkiye’nin gerekli tüm kriterleri karşılaması gerektiğini dile getiriyor. Bu yüzden vize serbestisi konusunda kısa vadede herhangi bir hamlede bulunulmayacağı tahmin ediliyor.

Tam üyelik müzakereleri ele alınacak mı?

Türkiye ile yapılan tam üyelik müzakereleri, AB (Avrupa Birliği) tarafından askıya alınmış durumda. Müzakerelerin tekrar başlayabilmesi için gerekli olan sürecin şu sıralar başlayacağı düşünülmüyor. Kaynaklara göre, Türkiye tarafından demokrasi ve insan hakları gibi konularda yapılacak hamlelere bağlı olarak tam üyelik müzakerelerinin gündeme gelip gelmeyeceği belli olacak. Ankara’da bugün yapılan görüşmede tam üyelik müzakereleri konusunda yeni bir kararın alınmayacağı öngörülüyor.