ABD Ambargo Uygulamıştı: Xiaomi Davayı Kazandı

xiaomi abd ambaego

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD ile Çin arasında ticaret savaşları son birkaç yıldır şiddetli bir şekilde sürüyor. Bu gerginlik neticesinde ABD, Çin’in en önemli teknoloji şirketlerinden Huawei’ye ambargo uygulamış ve bunun ardından Huawei satışları ciddi şekilde düşmüştü. ABD’nin hedefinde şimdi ise diğer bir Çinli dev olan Xiaomi var. ABD’de Pentagon, Çinli şirketin kara listeye alınması yönünde bir karar vermişti ancak bu karara, Xiaomi itiraz etti ve mahkemeye taşıdı.

Pentagon Xiaomi için ‘Çin ordusuyla ilişkisi var’ demişti

Xiaomi’nin ABD’de kara listeye girme riski, Pentagon’un şirketin Çin ordusuyla ilişkisi olduğunu söylemesinin ardından geldi. Savunma Bakanlığı, Xiaomi’nin ABD topraklarında yatırım yapmasının önüne geçmeyi amaçladı. Ancak mahkemeye taşınan bu karar için yargıçlar, Xiaomi lehine karar verdi. 

Mahkeme, kararında “Xiaomi sivillerin kullanımı için ticari ürünler üreten halka açık bir firmadır, bağımsız kurullar ve kontrolde bulunan hissedarlar tarafından yönetilir ve Çin Halk Cumhuriyeti ya da güvenlik servisleriyle ilişkili kişilerin kontrolünde değildir.” ifadesini kullandı.

Bu kararla birlikte, Xiaomi de Huawei gibi ABD’de ambargolu kalmayacak. Huawei, Google servislerinden engellenmiş, buna ek olarak ABD’li donanım üreticileriyle çalışması yasaklanmıştı.