AB’den Bitcoin Uyarısı: ‘Tüm Paranız Buhar Olabilir’

Avrupa Birliği’nin piyasa düzenleyicisi kurumu Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu, Bitcoin yatırımcılarına önemli bir uyarı yaptı.

ab-den-bitcoin-uyarisi-paraniz-buhar-olabilir

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son aylarda rekor üzerine rekor kıran ve boğa piyasasına girmiş olan Bitcoin ile ilgili hemen her gün önemli bir kurumdan açıklama geliyor. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu, bu konuda açıklama yapan son yer oldu. Kuruma göre kripto paralar, çok riskli ve spekülatif yatırım araçları haline geldi. Hızlı artışların, daha çok para kazanmak isteyen yatırımcıları çektiğini ifade eden kurum, dikkatli olunmadığında çok kötü senaryoların söz konusu olduğunu belirtti.

Bitcoin’de volatilite riski

Avrupa Birliği’nin Bitcoin açıklamasında zamanlama ise oldukça önemli. Zira Bitcoin yakın zamanda en yüksek düzeyi olan 61 bin doları test etti ve bunun ardından düşüşe geçmeye başladı. Bitcoin ile ilgili gelen bu üst düzey uyarılar, atılan adımlar piyasanın dönmesine ve düşüş trendinin başlamasına da neden olabilir.

Tüm yatırım araçlarında olan mevcut risk, uzmanlara göre Bitcoin’de daha da fazla. Teknik ve temel analizden bağımsız olarak hareket eden Bitcoin hareketleri, birçok kişiye kazandırdığı gibi birçok kişinin de para kaybetmesine neden oldu. Uzmanlar özellikle, kredili ve kaldıraçlı işlem yapılmaması konusunda ısrarcı. 

Kripto paralarda son durum ne?

Coinmarketcap verilerine göre kripto para piyasasında en çok işlem gören coinlerin güncel durumu ise şu şekilde: