AB’den Leyen’in ayakta kalmasına ilişkin açıklama: Ziyaretimiz gölgelendi!

Avrupa Konseyi Başkanı Michel, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik ziyaret sırasında Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen'in ayakta kalması nedeniyle söz konusu ziyaretin gölgelendiğini söyledi.

leyen

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB (Avrupa Birliği) heyeti, 6 Nisan 2021 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik önemli bir ziyaret gerçekleştirmişti. Söz konusu heyette Avrupa Konseyi Başkanı Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen yer almıştı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yer alan salona önce giren Michel’in, Erdoğan’ın yanında yer alan koltuğa oturduğu görülmüştü. Bunun üzerine ayakta kalan Leyen’in şaşkınlığa uğradığı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun karşısında yer alan uzun kanepeye oturduğu fark edilmişti. Bu duruma tepki gösterenlerden biri de Avrupa Parlamentosu Üyesi Sergey Lagodinsky olmuştu. Lagodinsky, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, AB (Avrupa Birliği) ile Türkiye arasındaki ilişkilerin böyle olmaması gerektiğini ifade etmişti.

Michel: Ziyaret kritik bir süreçte gerçekleşti!

Bunun üzerine Facebook hesabı üzerinden açıklamada bulunan Michel, AB (Avrupa Birliği) ile Türkiye arasındaki ilişkilerde kritik bir süreçten geçildiğini ve söz konusu ziyaretin de bu süreçte gerçekleştiğini ifade etti. Michel, bu ziyaret için özenli bir şekilde hazırlık yaptıklarını ve yoğun bir diplomatik çalışma yürüttüklerini belirterek, Türkiye tarafından AB’ye (Avrupa Birliği) yönelik daha yapıcı bir tavır içerisinde olunması için uzun süredir çaba harcadıklarını dile getirdi.

“Duyarsız kalmadım”

Türk yetkililer tarafından protokol kurallarına sıkı bir biçimde dikkat edildiğini aktaran Michel, ayakta kalan Leyen’e ise daha az önem veriliyormuşçasına bir muamele gösterildiğini ifade etti. Michel, Leyen’in ayakta kalmasına karşı duyarsız kaldığına yönelik iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, saygı ilkelerinin kendisi için büyük bir önem arz ettiğini dile getirdi.

“Durumun kötü bir yere sürüklenmesini istemedik”

Durumun daha kötü bir yere sürüklenmesini istemediklerini aktaran Michel, bunun yerine Erdoğan ile yapılan görüşmenin amacına önem verdiklerini ifade etti. Michel, görüşme sırasında düşünce özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, kadın hakları, çocuk hakları ve İstanbul Sözleşmesi’nin gündeme getirildiğine dikkat çekti.

“Gölgelendi”

İki sebeple üzgün hissettiğini belirten Michel, bunlardan birincisinin Leyen’e yönelik tutuma karşı duyarsız kaldığına dair iddiaların ortaya atılması olduğunu, ikincisinin de AB (Avrupa Birliği) için kritik bir öneme sahip olan jeopolitik çalışmaların gölgelenmesi olduğunu dile getirdi. Michel, AB’nin (Avrupa Birliği) söz konusu çalışmaların meyvesini almasını temenni etti.

Protokol bakımından eşit statüdeler

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen ile Avrupa Konseyi Başkanı Michel’in protokol bakımından eşit statüde olduğu biliniyor. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer, bu nedenle Leyen ile Michel’e karşı aynı tutumun sergilenmesi gerektiğini belirterek, Leyen’e yönelik hareket nedeniyle şaşkınlığa uğradığını ifade etmişti.