AK Parti: Sosyal mesafe vardı, hepsi yatay çekimden oldu!

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Grup Başkanvekili Cahit Özkan, 7'nci Olağan Büyük Kongre'de insanlar arasında sosyal mesafenin bulunduğunu ancak yatay çekim nedeniyle insanların üst üste binmiş gibi göründüğünü iddia etti.

kongre3

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara Spor Salonu’nda dün AK Parti’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) 7’nci Olağan Büyük Kongresi düzenlendi. Söz konusu kongreye farklı şehirlerden birçok insanın geldiği ve kalabalık halde bir arada bulundukları görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık sosyal mesafe ve kalabalık ortamlardan uzak durma uyarısı yaptığı bir dönemde böyle bir kongrenin yapılması tepkilere neden oldu. Sosyal mesafesiz bir şekilde yan yana duran insanların daha sonra yeniden farklı şehirlere dağılmalarının vaka sayılarında artışa neden olacağı tahmin ediliyor.

“Aslında mesafe vardı”

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Grup Başkanvekili Cahit Özkan, söz konusu tepkilere mantık çerçevesi dışında bir yanıt verdi. Bir kilometrelik bir bölgede yatay çekim nedeniyle insanların üst üste binmiş gibi göründüklerini aktaran Özkan, aslında insanların arasında sosyal mesafenin bulunduğunu ileri sürdü.

“Tedbirlere uyuldu”

Özkan, yatay kamera çekimi nedeniyle böyle bir görüntünün ortaya çıktığını ileri sürerek, teşkilât üyelerinin hijyen, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyduklarını ve bu konuda hassasiyet gösterdiklerini söyledi.

“Vaka artışı olmayacak”

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) il kongrelerinde de gerekli önlemlerin alındığını ve kongrelerin düzenlendiği şehirlerde tespit edilen vaka sayılarını incelediklerini belirten Özkan, söz konusu sayılarda herhangi bir artış yaşanmadığını dile getirdi. Özkan, gelecek hafta vaka sayılarının yeniden değerlendirileceğini kaydederek, Türkiye’de tespit edilen vaka sayılarında herhangi bir artış yaşanmayacağını iddia etti.

“Koronavirüs testleri yapıldı”

Kongre salonunda bulunan bütün delegelere koronavirüs testinin uygulandığını belirten Özkan, tribünlerde de insanların maske ve sosyal mesafe kurallarına uymalarının sağlandığını ileri sürdü. Özkan, yatay çekim nedeniyle insanların dip dibe duruyormuş gibi göründüklerini belirterek, bu konuda hassas davrandıklarını ve tehlike yaratacak herhangi bir durumun oluşmadığını söyledi. Hijyen, sosyal mesafe ve maske kurallarına riayet edildiğini belirten Özkan, herhangi bir vaka artışının gerçekleşmeyeceğine yönelik iddialarını yineledi.