AK Parti’den flaş karar: Sayı 2’ye çıkarılacak!

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 7'inci Olağan Büyük Kongre'de tüzük değişikliğinin yapılacağını ve genel başkanvekili sayısının 2'ye yükseltileceğini ifade etti.

ak_parti

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) 7’inci Olağan Büyük Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda düzenleniyor. AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) yetkilileri, söz konusu kongre için sabah saatlerinden beri Ankara Spor Salonu’nun önünde toplanmaya başladı. Salonun etrafının bariyerler aracılığıyla hem yaya trafiğine hem de araç trafiğine kapatıldığı görüldü.

Genel başkanvekili sayısı 2 olacak!

AK Parti’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) 7’inci Olağan Büyük Kongresi için büyük bir heyecan yaşanırken, söz konusu partide tüzük değişikliği gerçekleşti. AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 7’inci Olağan Büyük Kongre’de tüzük değişikliğinin gerçekleştirileceğini ve genel başkanvekili sayısının 2’ye yükseltileceğini dile getirdi. Yazıcı, Bilgi ve Bilişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinin verileceğini duyurdu.

Üye sayısı 75 oldu

Öte yandan, MKYK’nın (Merkez Karar ve Yönetim Kurulu) 50 olan üye sayısı ise 75’e yükseltildi. 25 olan yedek üye sayısı 30’a yükseltildi.

Kurtulmuş’un yanına kim gelecek?

AK Parti’de (Adalet ve Kalkınma Partisi) tüzük değişikliğinin gerçekleştirilmesinden önce genel başkanvekilliği görevini yalnızca Numan Kurtulmuş yürütüyordu. Kurtulmuş’un yanına genel başkanvekilliği için kimin geleceği merak konusu haline geldi. Genel başkanvekilliğine Berat Albayrak veya Binali Yıldırım’ın getirilebileceği ileri sürüldü.

Seçimler yapıldı

AK Parti’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) 7’inci Olağan Büyük Kongresi’nin divan başkanı ile üyeleri belli oldu. AK Parti’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) 7’inci Olağan Büyük Kongresi’nin yönetilmesi ve divan başkanlığının üstlenilmesi yönünde seçimler gerçekleştirildi.

Yeterli delege var

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Teşkilâtlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Ankara Spor Salonu’nda 7’inci Olağan Büyük Kongre’nin düzenlenmesi için gerekli olan delege sayısına ulaşıldığını ve böylece söz konusu kongrenin başladığını duyurdu. Kandemir, divan ve divan kurulunun “açık oylama” aracılığıyla tek bir liste olarak oylanmasına onay verildiğini söyledi.

Divan başkanı kim oldu?

AK Parti’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) 7’inci Olağan Büyük Kongresi’nde divan üyelikleri ile divan başkanı seçimlerinin eş zamanlı olarak ve liste yöntemine göre gerçekleştirilmesi önerildi. Söz konusu öneri kabul edildi. Böylece divan üyeleri ve divan başkanı da belli oldu. AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, divan başkanı olarak seçildi.