Akar’dan Montrö bildirisine tepki: Düşmanlarımızı sevindiriyor!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin yayınlanan bildiriye tepki göstererek, söz konusu bildirinin yalnızca düşmanları sevindirdiğini dile getirdi.

hulusi_akar1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında yayınlanan bildiri Türkiye’nin gündemine oturdu. Söz konusu bildiriye hem destek hem de tepki yağdı. Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkındaki bildiriye son tepki Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi.

Akar, TSK’nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) elde ettiği başarıların farkında olmayanların hırs ve kıskançlık nedeniyle körleştiklerini söyledi. Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkındaki bildirinin demokrasiye hasar verdiğini ve askerî personelin moralini kötü yönde etkilediğini ifade eden Akar, söz konusu bildirinin sadece düşmanları sevindirdiğini dile getirdi.

Yunanlar sevindi!

Gerçekten de öyle oldu. 104 emekli amiral tarafından yayınlanan bildiri en çok da Yunanları sevindirdi. Kathimerini gazetesi, söz konusu bildiri için “roket” ifadesini kullandı. Gazetede yer alan haberde, “amirallerin roketlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın acil durum konseyini toplamaya yönelik karar verdiği” kaydedildi.

Haberde, hükümet tarafından bildiriye çok sert şekilde tepki verildiği belirtildi. Ethnos gazetesinde yer alan haberde, 104 emekli amiral tarafından yayınlanan bildirinin ardından Türkiye’de siyasi anlamda bir deprem meydana geldiği belirtilerek, muhalefet partileri tarafından söz konusu bildiriye destek verildiği ifade edildi.

Pentapostagma isimli haber sitesinde Türkiye’de iç savaş çıktığına dair başlık atıldı. Burada yer alan haberde, 104 emekli amiral tarafından Erdoğan karşıtı bildiri hazırlandığı belirterek, Türkiye’de kılıçların çekildiğinden bahsedildi.

Greek City Times’ta yer alan haberde, Türkiye’nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden çekilmemesi için 104 emekli amiral tarafından “hükümete uyarı” niteliğinde bir bildiri hazırlandığı kaydedildi.

Ne olmuştu?

104 emekli amiral tarafından hazırlanan bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile Türk Boğazlarından geçişin düzenlendiğine dikkat çekilerek, bunun yanı sıra söz konusu sözleşme ile İstanbul, Çanakkale, Boğazlar ve Marmara Denizi’nde Türkiye’nin egemenlik haklarını tekrar kazandığı ifade edilmişti. Bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin tartışma konusu haline gelmesinden endişe duyulduğu belirtilerek, bunu tartışma meselesi haline getirecek bütün davranışlardan ve açıklamalardan kaçınılması için çağrıda bulunulmuştu. Söz konusu bildiriye hükümet yetkilileri tarafından tepki gösterilmişti. Muhalefet ise bunu yapay gündem yaratma çabası olarak değerlendirmişti.