AKP Genel Başkan Yardımcısı Kaya: ‘İstanbul Sözleşmesi Yerine Ankara Sözleşmesi Hazırlıyoruz’

AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, kadın haklarında yeni bir sözleşme üzerinde çalışıldığını ifade etti.

fatma-betul-sayan-kaya

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP’de Genel Başkan Yardımcısı görevini yürüten Fatma Betül Sayan Kaya, katıldığı bir TV programında Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin yorumlarda bulundu. Türkiye’nin 2011 yılında imza attığı İstanbul Sözleşmesi’nin içerdiği kapsamdan daha güçlü bir içeriğe sahip sözleşmeyi hazırladıklarını belirten Kaya, bu sözleşmenin muhalefetin sahiplendiği bir sözleşme olmadığını söyledi. Sözleşme, kutuplaşmaya yol açtığı için kaldırıldı diyen Kaya, farklı bir sözleşme üzerinde çalışıldığın belirtti. 

‘Ankara Sözleşmesi’ni hazırlıyoruz’

Kaya, İstanbul Sözleşmesi süreci ile ilgili yaşananları, ”İstanbul Sözleşmesi 2011 yılında imzalanırken, Kadına karşı şiddetle mücadele için imzalanmış bir sözleşme… Son yıllarda sözleşme üzerinden farklı lobilerin yapıldığını gördük. Muhalefetin sahiplendiği bir sözleşme değildi. Ancak bu sene temmuz ayından itibaren, tamamen muhalefet etmek amacıyla kampanya yürüttüler. CHP’li Özgür Özel’i Cumhurbaşkanımızı hedef alan sözlerinden dolayı kınıyorum. Bugün geldiğimiz noktada İstanbul Sözleşmesi’nin kutuplaşmaya yol açtığını görüyoruz. Bu ayrışma kutuplaşma bizi, ‘İstanbul Sözleşmesi olmasa da olur. Aslolan hukuktur’ noktasına getirdi. Farklı polemiklerin gündeme gelmesiyle İstanbul Sözleşmesi’nin yerine farklı bir sözleşmenin gelmesi zorunlu olmuştur. Ankara Sözleşmesi hazırlıyoruz.” sözleri ile özetledi.

Ankara Sözleşmesi ne zaman hazırlanacak ve kamuoyuna duyurulacak, bunu zaman gösterecek. 

Yorumlar kapalı.