Akşener: TCMB yap-boz tablosuna çevrildi!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasına ve yerine Prof. Dr.

Akşener: TCMB yap-boz tablosuna çevrildi!
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasına ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun getirilmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Akşener, Türkiye'yi yönetenlerin hiçbir şekilde yatırımcıya güven vermediğini belirterek, AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) iktidarının artık ömrünün sonuna geldiğini ifade etti. TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkezi) güven ve istikrarın adresi olması gerektiğini kaydeden Akşener, söz konusu kurumun yap-boz tablosuna dönüştürüldüğünü dile getirdi.

"Uçuruma sürüklenen bir ekonomi"


Akşener, TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Ağbal'ın görevine gece yarısı son verilmesiyle Türkiye ekonomisinin uçuruma sürüklendiğini belirterek, şuursuz kararlar verildiğini söyledi. Yüksek faiz nedeniyle yüksek kur ve enflasyonun ortaya çıktığını belirten Akşener, Türkiye'nin 2001 senesinde yaşanan krizde dünyanın en büyük 18'inci ekonomisi olmayı başardığını hatırlattı. Akşener, Türkiye ekonomisinin şimdi son sıralarda olduğunu aktardı.


"Faizler 4 senenin zirvesinde"


Faizlerin son 4 senenin zirvesine ulaştığına dikkat çeken Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "sözde" faiz düşmanı olduğunu ancak faizleri de kendisinin artırdığını dile getirdi.

"Manşetlere göre hareket ediyorlar"


Akşener, iktidara yakın bir gazete olarak nitelendirdiği Yeni Şafak'ta TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) gerçekleştirdiği faiz artırımını "tezgâh" olarak nitelendirdiğini ifade ederek, şimdi söz konusu gazetenin yazarlarından birinin başkanlığa getirildiğini söyledi. Erdoğan'ın manşetlere göre hareket ettiğini belirten Akşener, TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Prof. Dr. Kavcıoğlu'nu uyardı.


"Koltuğa alışmasın"


Akşener, TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanlığına yeni taliplerin de olduğunu belirterek, Ayasofya imamının sosyal medya hesabından başkanlığa yeşil ışık yaktığını, bu nedenle Prof. Dr. Kavcıoğlu'nun koltuğuna alışmaması gerektiğini söyledi.

"İnandırıcı bir paket değildi"


Erdoğan'ın gerekli reformları yapmaya mecbur olduğunu ifade eden Akşener, Ekonomik Reform Paketi'nin inandırıcı olmadığını, bu nedenle TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) faiz artırmaya mecbur kaldığını dile getirdi. Akşener, Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile 128 milyar doların yok olduğunu, bu nedenle Türkiye'nin faizde zirveye yerleştiğini dile getirdi. İktidarın yanlışları nedeniyle faiz artırımına gidildiğini aktaran Akşener, sermaye kontrolü gibi yöntemlerin asla kullanılmaması gerektiğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER