Akşener: Vatandaşın derdinden yine darbe edebiyatıyla kurtuldular!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin yayınlanan bildiri hakkında yaptığı açıklamada, AK Parti'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) "darbe edebiyatı" ile birkaç gün daha vatandaşların derdini tartışmaktan kurtulduğunu dile getirdi.

akşener

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin yayınlanan bildiri, Türkiye’nin gündemine yön veren bir konu haline geldi. Söz konusu bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tartışma meselesi yapacak hareketlerden ve söylemlerden uzak durulması gerektiği ifade edildi. İktidar 104 emekli amiral tarafından yayınlanan bildiride darbe imasının yapıldığını belirtirken, muhalefet ise bu durumu yapay gündem yaratma çabası olarak değerlendirdi.

“Ortalığı karıştırmak moda oldu”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün yaptığı açıklamada, gece yarısı ortalığı karıştırmanın moda olduğunu belirterek, gece saatlerinde anlaşmaların feshedildiğini, bürokratların görevlerine son verildiğini ve bakanların istifa ettiğini söyledi. Akşener, gece saatlerinde uykusu kaçanların ortalığı karıştırmakla meşgul olduklarını ifade ederek, son olarak 104 emekli amiral tarafından yine gece yarısı bir bildiri yayınlandığını hatırlattı.

“Yeni malzeme oldu”

AK Parti’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) “darbe edebiyatı” ile birkaç gün daha vatandaşların derdini tartışmaktan kurtulduğunu aktaran Akşener, “küçük ortak” olarak nitelendirdiği MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de bu konunun yeni bir malzeme olduğunu söyledi. Akşener, vesayetin her türlüsüne karşı durduklarını ve durmayı da sürdüreceklerini dile getirdi.

“Askıda mama kampanyası var”

Erdoğan’ın Saray’da sefa sürdüğünü belirten Akşener, Türk milletinin Erdoğan’ı bunun için seçmediğini kaydetti. Akşener, geçen hafta Konya ve Hakkâri’ye gittiklerini ve vatandaşlarla sohbet ettiklerini aktararak, Hakkâri’de sınır kapılarının kapanması sonucu ticaretin durduğunu ve vatandaşların bu durumdan rahatsız olduklarını ifade etti. Eczanelerden birinde askıda mama kampanyasının bulunduğunu öğrendiğini aktaran Akşener, veresiye defterlerinde listenin giderek uzadığını söyledi. Akşener, bir ayakkabıcının “20 senede elde ettiği geliri iki sene içerisinde kaybettiğini” söylediğini belirterek, vatandaşlara hiç kimsenin çözüm sunmadığını kaydetti.

“Darbe tartışması gençlerin iş bulmasını sağlamıyor”

Darbe tartışmalarının bebek mamalarını askıdan indirmediğini ve gençlere iş bulunmasını sağlamadığını kaydeden Akşener, bu şekilde devlet yönetilemeyeceğini ifade etti. Akşener, Erdoğan’ın “mağdur edebiyatı”ndan siyaset devşirme çabasında olduğunu iddia etti.

Ne olmuştu?

104 emekli amiralin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin yayınladığı bildiride, söz konusu sözleşmenin Türk Boğazlarından geçişleri düzenlediği, ayrıca Türkiye’ye İstanbul, Çanakkale, Boğazlar ve Marmara Denizi’nde sahip olduğu egemenlik haklarını yeniden kazandırdığı ifade edilmişti.

Bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Lozan Barış Antlaşması’nın tamamlayıcısı olduğuna dikkat çekilerek, bu sözleşmeyi tartışma meselesi yapacak bütün hareketlerden ve söylemlerden uzak durulması gerektiği belirtilmişti. Bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile diplomatik açıdan ciddi bir zafer elde edildiği kaydedilmişti. Öte yandan, bu sözleşmeyle Türkiye’nin herhangi bir savaşa istemeden katılmasının da engellendiği kaydedilmişti.