Akşener’den Çin’e tepki: Adresimiz belli!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Çin'in Uygur Türklerine yönelik zulmüne tepki gösteren bir paylaşımda bulunmuş, Çin'in Ankara Büyükelçiliği ise "Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Çin toprağı olduğuna" dair bir yanıt vermişti. Yaşanan gerginliğin ardından açıklama yapan Akşener, "Adresimiz belli." dedi.

akşener3

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Çin’in Ankara Büyükelçiliği ile yaşanan gerginliğe ilişkin açıklamada bulundu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 5 Nisan 2021 tarihinde Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda, Çin’in Uygur Türklerine yönelik zulmüne tepki göstermişti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da aynı şekilde söz konusu zulmü eleştiren bir paylaşım yapmıştı. Bunun üzerine Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nden Akşener ile Yavaş’a tepki gelmişti.

Akşener’in paylaşımı neydi?

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Akşener, Doğu Türkistanlıların Çin esaretine boyun eğmediklerini belirterek, söz konusu soydaşlarımızı andığını ifade etmişti. Akşener, Doğu Türkistanlıların Çin tarafından maruz kaldıkları zulümlere asla sessiz kalınmayacağını kaydederek, “Barın Katliamı” etiketine yer vermişti.

Yavaş’ın paylaşımı neydi?

Yavaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Doğu Türkistan’da gerçekleşen katliamın üzerinden 31 sene geçtiğini ancak hala acısının aynı şekilde hissedildiğini belirtmişti. Yavaş, Barın şehitlerini rahmetle andığını dile getirmişti.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği tepki göstermişti

Bunun üzerine paylaşımda bulunan Çin’in Ankara Büyükelçiliği, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Çin toprağı olduğunu ifade etmişti. Bunun tüm dünya tarafından kabul edildiği ve tartışılamayacağı belirtilen paylaşımda, Akşener ve Yavaş’ın etiketlendiği görülmüştü. Paylaşımda, Çin’in toprak bütünlüğüne ve egemenliğine karşı meydan okunmasına kararlı bir şekilde karşı durulduğu ve bunun güçlü bir şekilde kınandığı ifade edilerek, Çin’in karşılık verme hakkını da saklı tuttuğu kaydedilmişti. Bunun üzerine Çin’in Ankara Büyükelçisi hemen Türkiye Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı. Söz konusu büyükelçi ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran arasında bir görüşme gerçekleşmişti.

“İnsanlık dramına karşı sessiz kalmayacağız”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün yaptığı açıklamada, Çin’in sosyal medya aracılığıyla hem kendisini hem de Yavaş’ı tehdit ettiğini dile getirdi. AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) ve MHP’yi (Milliyetçi Hareket Partisi) Çin ve Perinçek’in esaretinden kurtarmaya çalıştıklarını belirten Akşener, Uygur Türkleri için gerekenin yapılması konusunda çaba harcadıklarını söyledi. Akşener, Doğu Türkistan’da gerçekleşen insanlık dramına karşı hiçbir şekilde sessiz kalınmayacağını ifade etti.

“Bekleriz”

Akşener, “Çin’in karşılık verme hakkını saklı tuttuğuna” dair paylaşımı hatırlattı. “Adresimiz belli, bekleriz.” diyen Akşener, hiçbir ülkenin egemenliğine ilişkin problemlerinin bulunmadığını dile getirdi. Akşener, “egemenlik” bahanesiyle Çin tarafından Uygur Türklerine uygulanan zulüm konusunda ise ciddi bir problemin mevcut olduğunu söyledi. İnsan haklarına saygı ve adalet çağrısında bulunan Akşener, Doğu Türkistanlıların namusuna uzanan ellerin çekilmesini istedi.

“Soykırıma son verin”

Akşener, Uygur Türklerine yönelik soykırıma son verilmesi gerektiğini belirterek, bu konuya yalnızca “soydaşlık” nedeniyle değil “insanlık problemi” olduğu gerekçesiyle önem verildiğini ekledi.

Çin iddiaları kabul etmiyor

Çin, Uygur Türklerine yönelik soykırım iddialarını hala kabul etmiyor. Terörizme karşı mücadele edildiğini ileri süren Çin, yeniden eğitim kamplarında insanlara meslek kazandırıldığını ifade ediyor.