Aliyev’den Bayraktar’a Karabağ Nişanı!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan'a karşı kazanılan zaferde kritik bir role sahip olan SİHA'ların (silahlı insansız hava aracı) mimarı Selçuk Bayraktar'a Karabağ Nişanı taktı.

bayraktar_aliyev1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TSK’nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) hava savunma gereksinimlerinin karşılanması için yerli ve millî olanaklarla üretilen SİHA’ların (silahlı insansız hava aracı) başarısı tüm dünyada konuşuluyor. Söz konusu SİHA’lar (silahlı insansız hava aracı), son olarak Dağlık Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı kazandığı zaferde önemli bir role sahip oldu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün SİHA’ların (silahlı insansız hava aracı) mimarı olan Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ile bir araya geldi. Söz konusu görüşmede, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün de vardı.

Aliyev, görüşme sırasında Bayraktar’ı onurlandırdı. Dağlık Karabağ Savaşı’nın kazanılmasındaki katkılarından dolayı Bayraktar’a Karabağ Nişanı takan Aliyev, teşekkürlerini sundu.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Bayraktar, ağabeyi Haluk Bayraktar ve babası Özdemir Bayraktar ile beraber Karabağ Nişanı’na layık görüldüğünü ifade etti. Bayraktar, büyük bir onur ve şeref duyduklarını belirterek, Azerbaycan ile Türkiye’nin ortak geleceği için çalışmayı sürdüreceklerini aktardı.

Havada üstünlük sağlanmıştı

Azerbaycan, Dağlık Karabağ Savaşı’nda Bayraktar TB2 SİHA’lar ile havada üstünlük sağlamış, böylece Ermenistan’ı hezimete uğratmayı başarmıştı. Azerbaycan halkı arasında Bayraktar’a olan sevgi giderek artmıştı.

Aliyev ne demişti?

Dağlık Karabağ Savaşı sırasında açıklamada bulunan Aliyev, Bayraktar TB2 SİHA’lar sayesinde Azerbaycan halkı ile askerlerinin hayatlarının kurtarıldığını belirtmişti. Aliyev, Türkiye’nin potansiyelini gösteren Bayraktar TB2 SİHA’ların Azerbaycan’a güç kazandırdığını dile getirmişti. Bu imkânlar sayesinde işlerinin kolaylaştığını aktaran Aliyev, Bayraktar TB2 SİHA’ların olmaması durumunda toplar ve tanklar nedeniyle daha fazla can kaybına uğrayabileceklerini söylemişti. Aliyev, Bayraktar TB2 SİHA’ların hem ölümleri engellediğini hem de kendilerine avantaj sağladığını ifade etmişti.

Aliyev, zaferin ardından yaptığı bir açıklamada ise Bayraktar TB SİHA’ların Dağlık Karabağ Savaşı sırasında ciddi değişikliklere yol açtığını ifade etmişti. Azerbaycan’ın başarısında Bayraktar’ın kritik bir role sahip olduğunu kaydeden Aliyev, Türklerin kabiliyeti ve zekâsı ile Türk sanayisinin gelişmişliğine bütün dünyanın tanıklık ettiğini dile getirmişti.