Almanya’da Biontech Kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye Liyakat Nişanı

Koronavirüs salgınına karşı geliştirdikleri aşı ile dünya çapında adını duyuran Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e Almanya’da nişan verildi.

biontech-kuruculari-ozlem-turci-ve-ugur-sahin-e-liyakat-nisani

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olan yeni tip koronavirüs salgınına karşı en etkili aşılardan biri olarak bilinen Biontech Pfizer aşısı, dünyanın birçok ülkesinde kullanılan en önemli aşılardan biri. Türk asıllı bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurmuş olduğu Biontech şirketinin geliştirdiği aşının ardından, Şahin ve Özlem dünyanın gündemine damgasını vurmuştu. Time dergisinin kapağına çıkan, birçok basın kuruluşuna röportaj veren Şahin ve Türeci’ye, bu defa Almanya’da Federal Cumhuriyet Liyakat Nişanı verildi. 

‘Geliştirdiğiniz aşı insanlığa hizmettir’

Merkel’in de katıldığı törende, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Türeci ve Şahin için “Geliştirdiğiniz aşı insanlığa bir hizmettir. Şu anda bu yüzden burada bulunuyoruz. Bu aşı sadece hayat kurtarmıyor, aynı zamanda insanlığın sosyal yaşantısının devamını da kurtarıyor. Sizlerin hikayesi insanlık için en iyi ilham kaynağıdır” dedi. 

Yorumlar kapalı.