Araştırma: Kadın Çalışanların İşte Yaşadığı Şiddet Arttı…

Sabancı Üniversitesi, TÜSİAD, BM Nüfus Fonu ve Sabancı Vakfı’nın desteğiyle 2014 yılında “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı” projesini başlatmıştı. Bu kapsamda “Salgın Sürecinde Çalışma Hayatı ve Ev İçi Şiddet” konusunda bir rapor hazırlandı ve pandemi sürecinde kadınların yaşadıkları zorluklar, araştırmanın sonucunda ortaya çıktı.

Araştırma: Kadın Çalışanların İşte Yaşadığı Şiddet Arttı…

Sabancı Üniversitesi, TÜSİAD, BM Nüfus Fonu ve Sabancı Vakfı’nın desteğiyle 2014 yılında “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı” projesini başlatmıştı. Bu kapsamda “Salgın Sürecinde Çalışma Hayatı ve Ev İçi Şiddet” konusunda bir rapor hazırlandı ve pandemi sürecinde kadınların yaşadıkları zorluklar, araştırmanın sonucunda ortaya çıktı.Kadın çalışanların yüzde 60’tan fazlası son üç ayda şiddetin en az bir türüne maruz kaldı


Araştırma, 18 Haziran ile 31 Ağustos tarihleri arasında, 1261 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Rapora göre kadın çalışanların yüzde 62’si son üç ay içinde şiddetin en az bir türüyle karşılaşıldı. En çok maruz kalınan şiddet ise yüzde 58 ile psikolojik şiddet oldu.


Raporda öne çıkan detaylar arasında, sosyal şiddet görenlerin oranının yüzde 15 olması, fiziksel şiddet görenlerin oranının ise yüzde 12 olması yer aldı. Cinsel şiddet görenlerin oranı ise yüzde 9 oldu. Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 5’i eşlerine şiddet içeren bir davranışta bulunduğunu kabul etti. Bunun nedenleri arasında ise ilk sırada ekonomik sorunlar ve çocuklarla ilgili yaşanan sorunlar gösterildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER