Atatürk Kabartması Devlet Madalyalarından Kaldırıldı: Öğrenci Andı Okunmayacak…

andımız

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Danıştay tarafından alınan bir kararla, devlet madalyalarından Atatürk kabartmaları çıkarıldı. Bununla birlikte Danıştay, öğrenci andı davasında da son kararını verdi, artık öğrenci andı okunmayacak.

Sözcü’nün aktardığı habere göre Danıştay dün iki önemli karara imza attı. Devlet nişanı, liyakat nişanı ve Cumhuriyet nişanında yer alan Atatürk kabartması, 2013 yılında yapılan yönetmelik değişikliğiyle kaldırılmıştı. 2013 yılında Türk Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk tarafından açılan dava ile, yönetmeliğin değiştirilmesi ve Atatürk kabartmasının geri dönmesi istendi.

Danıştay bunun ardından kararı iptal etti ve Atatürk kabartması nişanlara geri geldi. Ancak Cumhurbaşkanlığının itirazı üzerine 2019 yılında tek oy farkla karar doğru bulundu ve Atatürk kabartması kaldırıldı.

Andımız okunmayacak

Danıştay’ın diğer bir önemli kararı da, okullarda andımız kararı oldu. Danıştay 8. Dairesi’nin, MEB’in andımızı kaldıran yönetmeliğini iptal eden kararını bozan Danıştay, okullarda artık andımızın okunmayacağına hükmetti. 2013 yılında gelen bir yönetmelikte, okullarda 1933 yılından bu yana okunan andımız kaldırılmıştı.