Ayasofya baş imamından “istifa” açıklaması!

Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi baş imamlığı görevini bırakan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, istifa sebebini açıkladı.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kendi rızasıyla Ayasofya baş imamlığı görevinden ayrılan ve Marmara Üniversitesi’ne bağlı İlahiyat Fakültesi’nde önceki akademik görevine geri dönen Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Twitter hesabından görevi bırakmasına dair bilgilendirmede bulundu.

“Yanlış ve alakasız kıyaslamalar yapıldı”

Asıl mesleğinin öğretim üyeliği olduğunu fakat Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen daveti ve Marmara Üniversitesi Rektörlüğünün uygun bulmasıyla Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi’ndeki şerefli makam için görevlendirildiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, ilmi/akademik çalışmalara daha çok vakit ayırmak için 2 gün önce bu şerefli görevden affını istediğini açıkladı.

Aldığı kararın diğer bir sebebini ise Prof. Dr. Boynukalın şu şekilde açıkladı:

“Millî iradeyi hedefe koyan ve gece yarısı pervasızca yayımlanan tehdit dilli bildiriyle ilgili yapılan yorumlarda yalan yanlış ve alakasız kıyaslamalara gidildiğini gördüm. ‘Ayasofya’nın baş imamı konuşuyor da biz neden konuşmayalım?’ gibi hezeyanlar üretenlere fırsat ve meydan vermek istemedim.”

“Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum”

Ayasofya Camii’nin 86 yıllık esaretinden sonra aslına döndürülerek tekrar fethedildiğini ve böyle mübarek bir mekânda ilk baş imam ve hatip olarak vazife yapmasını takdir ve kabul eden Yüce Allah’a sonsuz hamd ve senalarını arz ettiğini kaydeden Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bu kutlu vazifeye şahsımı layık gören idareciler ve hasseten çok değerli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a minnettârım. Bu mübarek görevi ifa ederken dilim döndüğünce ve bildiğim kadarıyla İslam’ı anlatmak için çaba sarf ettim. Neyi yapmazsam ya da neyi yaparsam Yüce Mevla’nın katında mesul olurum diye düşünüp hareket ettim. Niyetim bu oldu ve bu niyetimin yarın mahşerde bana şahit olacağını umut ediyorum. Kur’an’a ve İslam’a bir bütün olarak inanarak yaşamayı Yüce Rabbim hepimize de nasip etsin. Şimdiye kadar şahsıma desteğini beyan eden tüm kardeşlerimden Rabbim binlerce kez razı olsun. Yüce Allah yar, yardımcımız olsun.”