AYM’den Ömer Faruk Gergerlioğlu kararı!

AYM (Anayasa Mahkemesi), HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili olarak yapılan itirazı kabul etmedi.

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kocaeli 2’nci ACM (Ağır Ceza Mahkemesi), HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun sosyal medya platformu Twitter’daki hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar sebebiyle 2018 yılındaki kararında “PKK propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetmişti. İstinafın kararının hukuka uygun görülmesi sonrası dosyayı inceleyen Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, Şubat ayının 19’unda cezayı onamıştı. Bu gelişme üzerine milletvekilliği dokunulmazlığı olan Ömer Faruk Gergerlioğlu adına fezleke hazırlanmış ve 11 Mart 2021 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına gönderilmişti. Kararın 17 Mart 2021 tarihinde de Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda okunmasıyla, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşmüştü.

TBMM’ye yatak serip gecelemişti

AYM’ye (Anayasa Mahkemesi) itirazda bulunan Ömer Faruk Gergerlioğlu, AYM’nin kararını açıklayıncaya kadar TBMM’den ayrılmayıp nöbet tutacağını ifade etmişti.

Ancak MHP Lideri Devlet Bahçeli, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun TBMM’de don-atlet yatıp kalkmasına tepki göstermiş ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u göreve davet etmişti.

Devlet Bahçeli, her önüne gelenin, her keyfi yetenin, her canı sıkılanın TBMM’ye yatak sererek gecelemesi, üstelik bunu da hak arayışı ya da protesto olarak göstermesi durumunda, bu çirkin ve çarpık tablonun millete nasıl izah edileceğini sormuştu.

Bahçeli’nin açıklamalarına cevap niteliğinde bir açıklama yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop da gereğinin yapılacağını ifade etmişti.

HDP’li isim, ilerleyen günlerde polis tarafından TBMM’den çıkartılmıştı. Meclis’te gözaltına alınan Gergerlioğlu, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Bu gelişmelerden sonra Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM’de polis ekipleri tarafından gözaltına alınmış ve TBMM’den çıkarılmıştı.

AYM (Anayasa Mahkemesi), HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi durumunun iptali talebiyle yapılan başvuruyu “yetkisizlik”ten kabul etmedi.