Bakan Koca Duyurdu: Biontech/Pfizer Aşısı Türkiye’ye Geliyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısından sonra çok önemli açıklamalar yaptı… Alman aşısı Türkiye’ye geliyor!

fahrettin-koca-biontech-asisi-aciklamasi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüste normalleşme sürecine ilişkin açıklamalar yaptı. 1 Mart’ta başlayan ve 15 Mart’ta güncellenen rakamlarla ilgili, 15 günlük süreci değerlendirdiklerini ifade eden Koca, son 15 günde birçok ilde vaka artışı görüldüğünü belirterek, “Sonuçlar henüz hastanelere fazla yansımaya başlamadı” dedi.

‘2021 umut ve zafer yılıdır’

Koca, koronavirüs pandemisinin artık bir sorun olmaktan çıkması için, dünyanın yıllara değil, aylara ihtiyacı olduğunu ifade etti ve “Biliyorsunuz, bazı kayıplar zafer çok yakınken verilir. Buna fırsat tanımayalım. İnsanlık 2020’nin çaresizliğini aştı. 2021, umut ve zafer yılıdır” ifadesini kullandı. Koca, virüsün “mutasyona uğradı” denilerek hafif alınmaması gerektiğini söyledi ve mutantın da tehlikeli olduğunu belirtti. 

Pfizer/Biontech aşısı Türkiye’ye geliyor

Aşı alanında Türkiye’nin attığı adımlara da değinen Fahrettin Koca, Biontech/Pfizer şirketleri tarafından üretilen koronavirüs aşısının bir partisinin ülkemize geldiğini söyledi. Test için 5800 doz aşı alındığını ifade eden Koca, Biontech aşısından Mart ayı içinde 4,5 milyon doz geleceğini de sözlerine ekledi.