Bakanlık Doğruladı: Twitter, Türkiye’ye Temsilci Atayacak

Sosyal medya devi Twitter’ın, bant kısıtlama cezası öncesinde Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ettiği iddiası gündeme gelmişti. Bakanlık bu gelişmeyi doğruladı.

twitter-sosyalmedya-yasasini-kabul-etti

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl 1 Ekim’de yürürlüğe giren ve aylık 1 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan sitelere belli yükümlülükler getiren sosyal medya yasası, internetin gündeminde. Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğunu getiren düzenleme kapsamında birçok şirket ilk etapta yaptırımları kabul etmedi. İlk etapta para cezası, ardından reklam yasağı ve son olarak bant kısıtlama yaptırımının ardından şirketler birer birer düzenlemeyi kabul etti. Facebook ve Instagram gibi sosyal ağlar, Türkiye’de temsilcilik açmayı ilk etapta kabul etmemişti ancak sonrasında, kararı kabul ettiler. Türkiye’de yasaya uymayan sosyal ağlar içinde sadece Twitter ve Pinterest kalırken, dün Twitter da temsilcilik açmayı kabul etti.

Bakan duyurdu: Twitter yükümlülükleri yerine getirecek

Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Fatih Sayan, “İnternet trafiği bant genişliğinin daraltılması yaptırımı uygulanmadan, Twitter’ın da 7253 sayılı kanunun getirdiği yükümlülükleri yerine getireceğini açıklaması sevindirici” ifadesini kullandı.

Bu gelişmeyle birlikte, Türkiye’de sadece Pinterest yasa dışında kaldı. Bakan konuyla ilgili, “Pinterest’in çalışmalarını yakından takip ediyoruz” dedi. 

Yorumlar kapalı.