Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Güncel

13 Ocak 2021 Çarşamba 23:10:46

Bakanlıktan Ücretsiz Tablet Müjdesi! Ücretsiz Tablet Başvuruları ve Dağıtılması Sürüyor

Bakanlıktan ücretsiz tablet müjdesi! Ücretsiz Tablet başvuruları ve dağıtılması sürüyor! Ücretsiz Tablet almayanların hemen alması isteniyor! Peki Ücretsiz Tablet nasıl alınır? Bakanlıktan Ücretsiz Tablet için son dakika duyurusu geldi!

Korona Virüs Salgını yüzünden pek çok alanda düzenlemeye gidilmiştir. Düzenlemelerin tamamı salgının yayılmasını engellemek ve kontrol altına almak adına gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda;

 • Kafe ve restoranların kapatılması,
 • Paket servis sistemine geçilmesi,
 • Toplu eğlence mekanlarının kapatılması,
 • Yüz yüze eğitime ara verilmesi gibi maddeler sayılabilmektedir.

Yüz yüze eğitime ara verilmesi kararı salgın önlemleri arasında ilk sırada sayılabilecek olanlardan biridir. Zira salgında küçük çocukların daha çok taşıyıcı olduğu verileri kesinleşmiştir. Bu bağlamda eğitim öğretime ülkemizde henüz bir vaka tespit edilmişken ara verilmiştir. İlerleyen dönemlerde ise online eğitim açıklamaları gelmiştir.

Online Eğitimde Devlet Desteği!

Eğitimin online sistemler üzerinden devam edebilmesi için Millî Eğitim Bakanlığı ciddi şekilde mesai harcamıştır. EBA TV çerçevesinde televizyonlardan eğitim verilmeye başlanmıştır. Ancak bu tür eğitimler öğrencilerin de derste aktif olmalarının önüne geçmektedir. Bakanlık yapmış olduğu çalışmalar çerçevesinde derslerin öğretmenler tarafından online olarak yapılması kararının verildiğini duyurmuştur. Online dersler;

 • Düzenli bir program çerçevesinde,
 • Her dersi içererek,
 • Online sınavlarla birlikte yapılmaktadır.

Ancak öğrencilerin tamamı online derslere erişim sağlamak için gerekli olan ekipmana sahip değildir. bu durumun da farkında olan bakanlık ücretsiz tablet yardımı yapılacağının duyurusunu gerçekleştirmiştir. Telekomünikasyon firmalarının verdiği ücretsiz internetle birlikte tabletler üzerinden ders katılımları sorunsuz olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Öğrencilere Ücretsiz Tablet Dağıtılacak!

Öğrencilere ücretsiz tablet desteği gelmesi sayesinde online eğitimin önündeki en büyük engellerden biri kalkmıştır. Bakanlık, eğitimin ara verilmeden gerçekleşebilmesi adına zaten gerekli olan altyapı çalışmalarını tamamlamıştır. Bu sayede ilk zamanlarda kendini gösteren bağlantı sorunları da zaman içerisinde ortadan kaldırılmıştır.

Ücretsiz tablet yardımlarının yapıldığı farklı kurum ve kuruluşlar da bulunmaktadır. bu bağlamda eğitime destek olabilmek adına tablet dağıtımları;

 • Millî Eğitim Bakanlığı,
 • Hayırseverler,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumları,
 • Vakıflar,
 • Valilikler,
 • Kaymakamlıklar,
 • Belediyeler tarafından yapılmaktadır.

Tablet gibi eğitim yardımlarının yapılması daha çok öğrenciye erişim sağlanması demektir. Bu da salgın yüzünden ara verilen eğitimin online imkanlar çerçevesinde devam edebilmesine olanak tanımaktadır. Zira salgın, toplu sınavların da yapılmasında farklı önlemler alınmasına neden olmuştur.

500 Bin Tablet Açıklaması Geldi

Tabletlerin ücretsiz dağıtılacağı haberlerinden sonra net rakamlar verilmemesi bazı kesimlerin rahatsız olmasına neden olmuştur. Bu çerçevede öğrencilere ücretsiz tablet dağıtımı rakamsal olarak da açıklanmıştır. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar 500 bin adet tabletin öğrencilere eriştirileceğini göstermektedir. Üstelik verilen rakam ilk aşama için belirlenmiştir. Sürecin uzaması rakamların artırılması gibi ek önlemleri de beraberinde getirecektir.

Ülkemizde aktif olarak eğitim yardımı yapan kurumların sayısı oldukça fazladır. Bu nedene bağlı olarak verilen 500 bin rakamı sadece MEB için geçerlidir. Vakıflar, dernekler de resmi diğer kurumlar sayesinde aslında daha çok sayıda öğrenci tablet edinimi sağlayacaktır. Bazı kurumların tablet yerine dizüstü bilgisayar hediyesi yaptığı da bilinmektedir.

Hangi Öğrenciler Ücretsiz Tablet Alabilecek?

Pandemi sürecinde devlet, yardımlarını oldukça farklı alanlarda gerçekleştirmiştir. Yardımlarda esas olarak ise ihtiyaç sahiplerinin mağdur olmamaları belirlenmiştir. Ücretsiz tablet alım şartları da aynı esaslar çerçevesinde belirlenmektedir. Zaten eğitim öğretim sürecinde öğretmenler öğrencilerinin maddi durumlarını öğrenmektedir. Tablet dağıtım kararlarında bu neden yüzünden öğretmenlere büyük bir iş düşmektedir.

Koordineli olarak yapılan ön hazırlıklar sayesinde hangi okula ne kadar tablet gönderileceği belirlenmektedir. bu sayede ihtiyaç sahibi olan öğrenciler tabletlerini temin edebilecektir. Eğitim konusunda sıkıntı yaşayan aileler özel başvuruları çerçevesinde de tablet edinebilmektedir. Başvurular için sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumlarından destek temin edilmesi mümkündür.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı