Biden: Türkiye ile Rusya’nın yakınlaşması beni endişelendiriyor!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, AB (Avrupa Birliği) Liderler Zirvesi'nde Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşmanın kendisini endişelendirdiğini söyledi.

biden2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere yönelik değerlendirmede bulundu.

AB (Avrupa Birliği) Liderler Zirvesi dâhilinde video konferans yöntemiyle toplantıya katılım gösteren Biden’ın açıklamaları gündeme oturdu. AB (Avrupa Birliği) Konseyi Başkanı Charles Michel tarafından başkanlık edilen toplantıya AB (Avrupa Birliği) mensubu 27 ülkenin liderleri katıldı.

“Temas devam etmeli”

Söz konusu toplantıda Türkiye’nin de adı geçti. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre Biden, Batı Balkanlar, Güney Kafkasya, Türkiye ve Doğu Avrupa hususunda ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile AB (Avrupa Birliği) arasındaki temasların devam etmesinin gerekli olduğuna dikkat çekti.

“Yakınlaşma beni tedirgin ediyor”

Türkiye, ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) Patriot hava savunma sistemlerini vermemesi üzerine Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini satın aldı. Öte yandan Türkiye, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşasına yönelik çalışmaları Rusya ile beraber gerçekleştiriyor. Biden, bu nedenle Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri de değerlendirdi.

Biden, AB (Avrupa Birliği) Liderler Zirvesi’nde Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşmanın kendisini endişelendirdiğini dile getirdi.

“Türkiye provokasyonlardan uzak durmalı”

AB (Avrupa Birliği) Liderler Zirvesi’nin ardından hazırlanan bildiride, Türkiye ile aşamalı bir şekilde iş birliği geliştirilmesine ve Haziran ayında gerçekleştirilecek olan Avrupa Konseyi toplantısında daha ayrıntılı kararlar verilmesine hazır olunduğunu ifade edildi. Bildiride, uluslararası hukuka aykırı hamlelerden ve provokasyonlardan uzak durması için Türkiye’ye çağrıda bulunularak, aksi takdirde AB (Avrupa Birliği) ülkelerinin menfaatlerini korumak ve bölgesel anlamda istikrarı muhafaza etmek için mevcut araçların kullanılacağı belirtildi.

“Suriyeliler konusunda takdir ediyoruz”

Türkiye’de yaklaşık 4 milyon Suriyelinin bulunduğu ve bunun takdir edildiğini kaydedilen bildiride, AB’nin (Avrupa Birliği) mültecilere ve mültecileri ağırlayan ülkelere yönelik yardımlarını sürdürmesi konusunda anlaşma sağlandığı ifade edildi. Bildiride, Türkiye, Lübnan ve Ürdün gibi ülkelerde bulunan Suriyelilere yönelik finansmanın sürmesi hususunda Avrupa Komisyonu tarafından teklif sunulması gerektiği kaydedildi.

“Göç yönetiminde iş birliği şart”

Göç yönetimi konusunda Türkiye ile iş birliğine güç kazandırılmasının şart olduğu belirtilen bildiride, iltica isteği kabul edilmeyenlerin Türkiye’ye yollanmasının, düzensiz göçmenlerin geri dönmesinin, yasa dışı göç ile mücadele ve hudutları koruma gibi konuların AB (Avrupa Birliği) ile Türkiye arasında imzalanan mutabakat doğrultusunda uygulanması gerektiği ifade edildi.

“Kadın haklarına aykırı”

Bildiride, Türkiye tarafından son dönemde alınan kararlar ile insan haklarında gerileme yaşandığı iddia edilen bildiride, bunun demokrasiye yönelik saygıya, kadın haklarına ve hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı olduğundan ve Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasında bu konularda diyalog kurulması gerektiğinden bahsedildi.