Bildirici amirallerin gözaltı süresine ilişkin yeni gelişme!

104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne dair bildiri yayınlanmasının ardından 10 emekli amiral gözaltına alınmıştı. Söz konusu emekli amirallerin 4 gün daha gözaltında tutulacağı ifade edildi.

emekli_amiral

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne dair bir bildiri yayınlanmıştı. Türkiye’nin gündemini aniden sarsan bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tartışma meselesi yapacak tüm eylemlerden ve söylemlerden uzak durulması için çağrıda bulunulmuştu. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından söz konusu emekli amirallere ilişkin tahkikat başlatılmıştı. Tahkikat dâhilinde gözaltına alınan isimler şöyle olmuştu:

Ali Sadi Ünsal, Turgay Erdağ, Türker Ertürk, Kadir Sağdıç, Bülent Olcay, Nadir Hakan Eraydın, Ramazan Cem Gürdeniz, Alaettin Sevim, Atilla Kezek ve Ergun Mengi.

İfade vermek üzere çağrılan kişiler ise şu şekilde olmuştu:

Mustafa Özbey, Cemil Şükrü Bozoğlu, Engin Baykal ve Atilla Kıyat.

Gözaltı süresi uzatıldı

Gözaltında tutulan 10 emekli amirale ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Söz konusu amirallerin 4 gün daha gözaltında tutulacağı ifade edildi. Diğer yandan, 12 Nisan Pazartesi günü emekli amirallerin ifadelerinin alınabileceği belirtildi.

Ne olmuştu?

104 emekli amiral tarafından yayınlanan bildiride, son dönemde Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin tartışma konusu olması ve Kanal İstanbul Projesi’nin endişeyle karşılandığı ifade edilmişti. Söz konusu bildiride, dünyanın en kritik suyollarından birinin Türk Boğazları olduğuna dikkat çekilerek, söz konusu Boğazların her zaman çok uluslu antlaşmalar doğrultusunda yönetildiği kaydedilmişti. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Türkiye’nin sahip olduğu hakları en iyi biçimde muhafaza ettiği aktarılan bildiride, söz konusu sözleşmenin Lozan Barış Antlaşması’nı tamamladığı ifade edilmişti. Bildiride, “diplomasi zaferi” olarak nitelendirilen Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Türk Boğazlarından geçişi düzenlemesinin yanı sıra Marmara Denizi, Boğazlar, Çanakkale ve İstanbul’da Türkiye’ye egemenlik haklarını tümüyle geri kazandırdığı belirtilmişti.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin güvenliğini garanti altına aldığına dikkat çekilen bildiride, söz konusu sözleşmeyle Karadeniz’in “barış denizi” haline geldiği ifade edilmişti. Bildiride, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile Türkiye’nin rızası olmadan herhangi bir savaşa girmesinin önüne geçildiği aktarılmıştı. Montrö Boğazlar Sözleşmesi sayesinde İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin tarafsızlığını koruyabildiği vurgulanan bildiride, bu sözleşmenin tartışma meselesi haline getirilmesine yol açabilecek bütün eylemlerden ve söylemlerden uzak durulması gerektiği ifade edilmişti.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu bildiride darbe imasında bulunulduğunu dile getirmişti. Söz konusu emekli amirallerin CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan talimat aldığını belirten Erdoğan, ana muhalefet partisi liderinin darbecileri aklamaya çalıştığını söylemişti. Kılıçdaroğlu ise iktidarın yapay gündem yaratmaya çalıştığını ve bu şekilde gerçeklerin üstünü örtmeyi hedeflediğini dile getirmişti.