Bilgisayar Devine Hacker Saldırısı: 50 Milyon Dolar İstiyorlar

Bilgisayar üreticisi Acer, bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı. Şirketten 50 milyon dolar fidye istendi…

acer-hack-saldirisi-50-milyon-dolar-fidye-istendi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital dünyada son yıllarda en çok yapılan saldırılar içinde fidye saldırıları geliyor. Büyük şirketlerin bilgi işlem altyapısına yapılan saldırılarda, fidye isteyen korsanların son hedefi ise dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Acer. Acer saldırısı, diğer saldırılardan ayrışıyor nitekim istenen fidye hiç duyulmamış kadar yüksek.

Dünyanın en büyük fidye saldırılarından birine uğrayan Acer’dan, bilgisayar korsanları 50 milyon dolar fidye istedi. Daha önce bu tip bilgisayar korsanlığı saldırılarında, bu ölçüde bir fidye istenmemişti. Saldırı, ilgili hack grubu tarafından duyurulurken, şirketin kritik verilerine erişim sağlandığı aktarıldı.

Erken ödemede yüzde 20 indirim yapılacak

REvil isimli bilgisayar korsanı grubu, Acer’ın finansal tablolarına, banka bilgilerine eriştiğini açıkladı. Acer’dan yapılan açıklamada ise yapılan saldırıların yetkili kurumlara bildirildiği ve tüm şirketleri tetikte olması gerektiği bildirildi. Konuyla ilgili soruşturma açıldığını belirten şirket, yorum yapmadı.

Öte yandan bilgisayar korsanları, 50 milyon dolarlık fidyede Acer’ın çarşamba gününe kadar ödeme yapması durumunda yüzde 20 indirim sunduğunu belirtti. Ödeme yapılması durumunda korsanlar, şirkete şifre çözücü verip, güvenli açığı raporunu sunacak.