Bilim İnsanları Ay’a Sperm Gönderilmesini Önerdi!

AYA sperm örnekleri gönderilsin

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları, uzaya insan gönderme çalışmalarına ilişkin ilginç bir öneride bulundu ve 6,7 milyon türün sperm örneklerinin Ay’a götürülerek orada saklanmasını önerdi.

Farklı gezegenlerde yaşam arayışlarının, özellikle Mars’a ilişkin çalışmaların artmasıyla gitgide daha çok gündeme geldiği bugünlerde bilim insanlarından farklı bir öneri geldi. Farklı ülkelerde bu konularla ilgili araştırma yapan bilim insanları, 6,7 milyon türe ait sperm örneklerinin Ay’a götürülmesini ve burada saklanmasını istedi.

ABD’de bu konularla ilgili çalışmalar yürüten bilim insanları, Norveç’te bitkilerin yok olmasını önleme amacıyla yapılmış Kıyamet Deposu’ndan daha da çok yönlü bir fikir ortaya attılar.

6,7 milyon türün sperm örneği Ay’a taşınsın

ABD’de, IFL Science dergisine dayandırılan haberde Ay’da, Norveç’teki Kıyamet Deposu’nun benzeri bir yapı inşa ederek, dünyadaki 6,7 milyon türün sperm örneklerinin saklanması önerildi. Bu önerinin amacı, Dünya’da yaşanabilecek olası bir felaketten sonra insanlığın yaşamını sürdürebilmesi. Ancak proje ile ilgili, 6,7 milyon sperm hücresinin Ay’a taşınması için en az 250 uçuş yapılması gerektiği de aktarıldı.

Kasada saklanabilir

Bilim İnsanları, sperm numunelerinin Ay’da yüzeyin altında, lavların oluşturduğu çukurların mağazalardan birinde yer alabileceğini aktardı ve bu çukurların 80 ile 100 metre arasında olacağı, bundan ötürü de radyasyon riskine karşı korunacakları ifade edildi.