Bilim Kurulu Üyesi Akın: ’Haziran Ayında Yerli Aşı Üretilebilir’

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, yerli aşı çalışmalarında sona gelindiğini ve Haziran ayında üretilebileceğini ifade etti.

koronavirus-yerli-asi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı 15 binlerin üzerinde seyrederken herkesin gözü aşı uygulamalarında. Türkiye’nin Çin ve Almanya’dan aşı tedarik etme çabaları sürerken bir yandan da yerli aşı çalışmaları Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde sürdürülüyor. Koronavirüs bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, konuyla ilgili olarak yaz döneminde insanların daha çok rahat edebilmesi adına vaka sayılarının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Aşılamanın faydalarına ilişkinse Akın, “Bunun en güzel örneği şu anda İsrail’in durumu. Çok yüksek aşı yaptılar. Dramatik olarak vakaları düştü. Bizim de o safhaya gelmememiz için bir sebep yok. Yeter ki yeteri kadar aşı temin edebilelim. Uluslararası piyasada anladığım kadarıyla çok sıkıntı var aşı temininde. Biz mi zorlanıyoruz? Hayır. Avrupa’nın gelişmiş, güçlü ülkelerinin de aşı temin ederken çok sıkıntı çektiklerinin farkındayız.” dedi.

Yerli aşı Haziran’da

Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin yerli aşı konusunda attığı adımların yakından takip edildiğini ifade eden Akın, konuyla ilgili olarak “Ben Erciyes Üniversitesi’nin ürettiği aşının yakın bir dönemde Faz-3 çalışmasına geçip güzel sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Tarih vermek çok zor bir şey; ama her şeyin yolunda gittiğini tahmin ediyorum. Çünkü bilgiler öyle geliyor. Muhtemelen ‘biz Haziran’da belki Faz-3 çalışmasının da sonuna ulaşır ve biz bu aşıyı artık üretebiliriz’ diyebiliriz. Bu tamamen tahmin; hiç tutmayabilir, daha da erken olabilir. Belki Haziran, Temmuz ‘ben Faz-3 çalışmamı bitirdim, acil kullanım onayına başvuruyorum’ diyebilirler. Bu bana hiç sürpriz olmaz. Ama Nisan ayında böyle bir şey olacağını beklemiyorum” dedi.