Bilim Kurulu’ndan Aşı Açıklaması: Çift Doz Aşı Olan 1,3 Milyon Kişide Hayatını Kaybeden Yok

covid 19 aşı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs aşısı ile ilgili açıklamasında, çift doz aşı olan 1,3 milyon kişiden ölen kimsenin olmadığını söyledi.

Gazi Üniversitesi’nde akademisyen olan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’de uygulanan koronavirüs aşılarına ilişkin konuştu. Türkiye’de şu ana kadar 1,3 milyon kişi çift doz aşı olurken, toplam aşılama sayısı ise 10,4 milyon oldu. Ancak Çinli Sinovac şirketinin CoronaVac isimli aşısının ne kadar etkili olup olmadığı henüz bilinmiyordu. İlhan’a göre şirketin aşısı son derece etkili oldu.

1,3 milyon kişiden 852’si hastalığa yakalandı

Prof. Dr. İlhan, Türkiye’de bu zamana kadar 10 milyon 400 bin aşılama yapıldığını ancak bağışıklık kazanan yani çift doz aşıdan sonra belli bir sürenin geçtiği kişilerin sayısının 1,3 milyon olduğunu söyledi. Bununla birlikte çift doz aşı olup bağışıklık kazananların salgına karşı durumları bilinmiyordu. İlhan, 1,3 milyon kişiden koronavirüse yakalananların sayısının 852 olduğunu açıkladı. Gelen bilgilere göre 852 kişi içinde sadece 53 kişi hastaneye kaldırıldı, 5’i ise yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımdaki kişilerden ise 3’ü taburcu olurken, henüz ölen olmadı. Hiçbir hasta da entübe olmadı.

Aşının amacının hastalığın ağır geçmesini önlemek olduğunu söyleyen Bilim Kurulu üyesinin açıklamaları, CoronaVac aşısının gerçekten de COVID-19 konusunda etkili olduğunu gösteriyor.