Biontech Kurucularından Yeni Müjde: Kanser Aşısı Birkaç Yıla Çıkacak

Almanya’da, Biontech firması ile geliştirdikleri koronavirüs aşılarının ardından devlet nişanı alan Özlem Türeci ve Uğur Şahin, bu defa kanser aşısı ile ilgili bir müjde verdi.

biontech-ozlem-tureci-ugur-sahin

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019’un Aralık ayında Çin’de ortaya çıktıktan sonra, dünya genelinde 120 milyondan fazla insana bulaşan koronavirüse karşı geliştirdikleri mRNA aşısı ile dünya çapında isminden söz ettiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin şirketi Biontech, şimdi de kanser aşıları ile gündemde. Pfizer ile ortak geliştirilen aşılarının dünyanın birçok ülkesinde kullanıldığı bilim insanları bu defa çok daha önemli bir haberle gündemde.

ABD basını: Biontech kanser araştırmaları yapıyor

ABD’de New York Post, Türeci ve Şahin’in bir süredir kanser aşısı üzerinde çalıştıklarını ve ilerleyen dönemde kanser aşılarına daha da çok odaklanılacağını ifade etti.

Haberde, mRNA teknolojisi ile vücuda enjekte edilen RNA’ların, virüsle mücadele noktasında ihtiyaç duyulan proteinleri üretmesi sağlanıyor ve bu da, bağışıklık sistemini geliştiriyor. Özlem Türeci konuyla ilgili, “mRNA teknolojisini baz alan farklı kanser aşıları olduğunu” belirtti.

Türeci, haberde birkaç yıl içinde kanserle mücadele etmek adına gerekli aşıyı insanlığa sunacaklarına inandığını belirtti. Türk asıllı bilim insanı, Almanya’da liyakat nişanı almaları konusunda ise “Bu büyük bir onur ancak tek başımıza yapamazdık. Ortada pek çok emek söz konusu. BioNTech’teki ekibimiz, sürece dahil olan ortaklarımız, hükümetler ve düzenleyici kurumlar hep birlikte çalıştık ve başardık “ dedi.