Bir ilimizde vaka sayısı 12 kat arttı!

Eskişehir'de koronavirüs vakaları, 14 Şubat 2021 tarihinden beri 12 kat arttı. Söz konusu şehirde her 100 binde 358,90 vaka tespit edildi.

eskişehir_koronavirüs2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin 27 Mart-2 Nisan 2021 dönemine ait risk haritası belli oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan haritaya göre, Eskişehir’de her 100 bin kişide 358,90 vaka tespit edildi.

Günlük vaka sayıları patlak verdi

Eskişehir’de vaka sayısının artması endişelere neden oldu. Söz konusu şehirde günlük olarak tespit edilen vaka sayısı 500’ün üstüne fırladı. Koronavirüs testi pozitif sonuçlanan ancak belirti göstermediği gerekçesiyle evinde izole edilen kişi sayısının 3 bin 800’ü geçtiği bildirildi. 400’den fazla kişinin de hastanelerde tedavi altında olduğu kaydedildi.

12 kat artış gösterdi

14 Şubat 2021 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan haritaya göre, Eskişehir’de her 100 binde 30,99 vaka tespit edilmişti. Söz konusu tarihten beri vaka sayılarının 12 kat arttığı ve böylece her 100 binde 358,90 vaka tespit edildiği görüldü. Koronavirüsün korkunç seyri, HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasında yer alan haritada da açık bir şekilde görüldü. Bir ay önce “mavi” rengin hâkim olduğu haritanın şu anda kıpkırmızı olduğu fark edildi.

Önlemler alındı

Eskişehir’de koronavirüs vakalarının artması üzerine Hamamyolu Caddesi’nde bulunan oturma alanlarının etrafına şerit çekildi. Böylece 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu halde bir arada bulunmalarının önüne geçilmesi amaçlandı. Öte yandan, İki Eylül Caddesi ile İsmet İnönü Caddesi’ne yönelik giriş-çıkışlar sınırlandırıldı.

Öğrenciler ve ev kadınları yüzünden arttı

Filyasyon ekipleri tarafından yapılan incelemeye göre, Eskişehir’de yüz yüze eğitime başlayan öğrenciler ve ev kadınları sebebiyle vaka sayıları artış gösterdi. Ev kadınlarının gün veya doğum günü organizasyonları için toplu halde bulundukları tespit edildi. Söz konusu evlerde koronavirüse yakalanan öğrencilerin okula gitmeleriyle birlikte vaka sayılarının iyice arttığı bildirildi.

Çok yüksek riskli şehirler arasına girdi

Eskişehir, şu anda yüksek riskli şehirler arasında yer alıyor. Kırmızı renkle gösterilen şehirde Cumartesi-Pazar günleri kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Diğer şehirlerdeki gibi haftanın 7 günü saat 21.00 ile saat 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı geçerli oluyor.