Birçok Ülkede Askıya Alınmıştı: İtalya, AstraZeneca Aşısını Kullanmaya Devam Edecek

İtalya’da Başbakan Mario Draghi, ülkede hafta başında askıya alınan AstraZeneca aşısının kullanımına devam edileceğini açıkladı.

italya-astrazeneca-asisi-kullanim-onayi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyada 120 milyondan fazla insana bulaşan koronavirüs salgınında birçok ülke, sert aşı uygulamaları ile salgını kontrol altına almaya çalışıyor. Bu ülkelerden biri olan İtalya, Avrupa’da en çok ölümlerin yaşandığı yerlerden biriydi. Avrupa İlaç Ajansı EMA’nın, AstraZeneca aşısı ile ilgili olarak, aşının güvenli olduğuna ilişkin açıklamasının ardından daha önce AstraZeneca aşısının kullanımını durduran İtalya, aşıyı yeniden uygulamaya başlayacağını duyurdu.

Draghi, konuyla ilgili olarak düzenlediği toplantıda, “İtalya hükümeti, EMA’nın açıklamasını memnuniyetle karşılıyor. AstraZeneca aşısının kullanımına yarından itibaren yeniden başlanacak. Hükümetin önceliği mümkün olan en kısa sürede aşılamada en yüksek sayıya ulaşmak” ifadesini kullandı. Ülkede yarından itibaren AstraZeneca aşısı uygulaması devam edecek.

‘Bu aşı güvenli ve etkili’

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Direktörü, düzenlediği basın toplantısında AstraZeneca aşısı için “Bu aşı güvenli ve etkilidir. Aşının insanları kovid-19 hastalığından korumadaki faydaları, risklerinden fazla” dedi. 

Aralarında Almanya’nın da olduğu 13 Avrupa ülkesi, bazı kişilerde kan pıhtılaşmasına neden olduğu gerekçesiyle, Oxford ve AstraZeneca ortak üretimi aşının kullanımını durdurmuştu. 

Yorumlar kapalı.