Bitcoin’e İslami Rakip Geldi: Şeriata Uygun Kripto Para Caizcoin 

Bitcoin’le adını duyuran kripto para ekosisteminde binlerce farklı altcoin yer alıyor. Bu coinlerden biri olan Caizcoin, şeriat felsefesine dayanan bir kripto para birimi.

caizcoin-nedir

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ve dünyada, son yıllarda kripto para birimlerine olan ilgi giderek artıyor. Bu kapsamda, Bitcoin’in dışındaki altcoinlerin de sayısı hızla artıyor, sayıları 10 bine doğru giden altcoinlerde, İslami blokzincir adı ile öne çıkan Caizcoin satışa geçti.

Caizcoin io adresi üzerinden ön satışa geçen İslami kripto para birimi, sosyal medya hesaplarından kullanıcılara ulaşmayı hedefliyor. TV’de reklam da veren kripto para birimi, geçtiğimiz günlerde herkese açık olarak alım satıma çıktı. Almanya merkezli olan Caizcoin’in kurucusu bir Türk. 

Caizcoin nedir?

Coinin internet sitesinde, “İslami finans kurallarına ve müşterini bil ilkesine uygun olarak tüm dünyadan insanlar arasında para transferi” ifadesi yer aldı. Caizcoin sitesinde ayrıca, “Merkezsizleştirilmiş finans, artık herkes için erişilebilir” ifadesine yer veriyor.

Projenin web sitesinde, Caizcoin özellikleri şu şekilde ifade ediliyor:

  • İslami ahlaka uygun kredi
  • İslami normlara uygun projelerin finansmanı
  • Silah, tütün, yetişkin içerik, alkol gibi alanlardaki şirketlerle ilişkisi yoktur.

Caizcoin güvenilir mi?

Her ne kadar blok zincir altyapısına dayanan, güvenilir yüzlerce proje olsa da kripto para alanında faaliyet gösteren binlerce altcoin içinde güvenilir olmayanlar da var. Sadakat ve ödül programına sahip bir kripto para birimi olan Caizcoin’in, sosyal medya paylaşımlarında yüzde 10 komisyon vermesi de öne çıkanlar arasında. Site ayrıca, zekatların da Caizcoin ile verilmesini öneriyor. Bununla birlikte projenin güvenilir olup olmadığı bilinmiyor.