BM Raporu: Türkiye’de 18-45 Yaş Arası 5 Kadından Biri Çocuk Yaşta Evlendirildi

erken yaşta evlilik

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu ile Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile, Türkiye’de çocuk yaşta evlilikler mercek altına alındı. UNFPA Türkiye Üreme Sağlığı Program Koordinatörü Gökhan Yıldırım, araştırmayla ilgili olarak “Son 25 yılda yapılan 6 büyük araştırmanın tematik analizini yaptık. Türkiye’de çocuk yaşta evliliklerin son 10 yılda yerinde saydığını öğrendik. Şu anda halen 100 çocuktan 15’i çocuk yaşta erken ya da zorla evleniyor. Her 10 çocuktan 9’u evlendirilen bu yaş grubunda “Hayır ben 20 yaşından sonra evlenmek istiyorum” dedi.

10 kişiden 3’ünün eşi, akrabası

Yıldırım, erken yaşta evliliklerin yanı sıra akraba faktörüne dikkat çekti. Yaş farkının 30 olduğu evliliklerin de söz konusu olduğunu belirten Yıldırım, evliliklerin üçte birinin akraba evliliği olduğunu söyledi. Bununla birlikte 10 kişiden 4’ünün de başlık parası ile evlendirildiği ifade edildi. Bununla birlikte çeşitli sosyokültürel dinamiklerin olduğunu ifade etti.

Erken yaşta evlenenlerin, henüz kendi gelişim süreçlerini tamamlayamadan anne olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bu yaşta evlenenlerin yarısından fazlası 18-19 yaşında doğum yapıyor. Üçte biri 16-17 yaşında. Bir bakıyorum beş çocuktan üçü sağlıklı 6 ay emzirilemiyor. Emzirme istenen nitelikte olmuyor. Çünkü başta bilinçsel ruhsal fiziksel ebevenliğe hazır değil.” dedi ve bu toplumsal durumun araştırılması gerektiğinin üzerini çizdi. 

Yorumlar kapalı.