Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Güncel

17 Ocak 2021 Pazar 22:58:51

Borçlulara Müjde! 1 Şubat’a Kadar Uzatıldı

Borçlulara müjde! 1 Şubat’a kadar uzatıldı! Merakla beklenen borç ödemeleri için yeni bir duyuru yapıldı. Borcu olan vatandaşlar için 1 Şubat’a kadar tarih uzatıldı! İşte detaylar!

Emeklilik konusu kendi içerisinde pek çok farklı ayrıntı bulundurmaktadır. Zira normal şartlar altında kolay ve sorunsuz şekilde emekli olmak isteyen vatandaşların;

 • Yaş,
 • Prim,
 • Sigorta sorunlarının olmaması gerekmektedir.

Fakat genel değerlendirmeler prim ve sigorta sorunları olmayanların yaşa takıldıklarını göstermektedir. Bu da emeklilikte yaşa takılanlar için yeni düzenlemelerin yapılmasına neden olmaktadır. Kişiler askerlik ya da doğum borçlanmasına giderek yaş konusunun üzerinden gelebilmektedir. Özellikle kadınlar bu bağlamda erken emeklilik hakkı bile yakalayabilmektedir. Borçlarından ötürü emekli olamayanlar için de beklenen müjde gelmiştir.

Emeklilik Bekleyenlere Müjde Geldi!

Vatandaşlar emekli olmak için prim borçlarını tamamlamak zorundadır. aksinin olduğu durumlarda emeklilik şartları yerine getirilmediği için gönderilen dilekçelerin dikkate alınması mümkün olmayacaktır. Bu bağlamda Bağ-Kur üzerinden emekli olmak isteyen borçlulara müjdeli haber gelmiş durumdadır.

Bağ-Kur üzerinden emekli olmak için de sayılan şartların y erine getirilmesi lazımdır. Ancak kişilerin borçlarının olması günlerinin silinmesine neden olmaktadır. Bu da emeklilik zamanının giderek ilerilere çekilmesine neden olmaktadır. Devlet kurumlarından gelen resmî açıklamalar borçların yapılandırılabileceğini göstermektedir. Borçlarını yapılandıranlar;

 • Yüksek faiz ödemeden,
 • Kendilerine uygun vadelere sahip olarak genel borçlarını ödeyebileceklerdir.

Borçların belirlenmiş olan ödeme planı çerçevesinde tamamlanması ise emekliliği beraberinde getirecektir. Bu neden yüzünden yapılandırmadan milyonlarca vatandaşın yararlanması beklenmektedir.

Başvurular 1 Şubat’a Kadar Devam Edecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlı Zehra Zümrüt Selçuk, konu ile alakalı olarak açıklamalarına devam etmektedir. Selçuk, borçlarından ötürü silinen günlerin yapılandırma ile birlikte yeniden aktif hale geleceğinin altını çizmektedir. Bu çerçevede emeklilikte gerekli olan çalışma gün sayısına erişim sağlanmış olacaktır.

Sistemin aktif hale gelebilmesi için kişilerin başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Emeklilik başvurusundan ziyade yapılandırma başvurusu olarak görülen sistemin kullanımı oldukça basittir. Çünkü e-devlet üzerinden gerçekleştirilecek başvuruların 1 Şubat 2021’e kadar devam etmesi kararı alınmıştır. Prim ödemeleri;

 • 3 ayda bir olarak,
 • Asgari ücret üzerinden,
 • Mart 2021’e kadar tamamlanması gerekmektedir.

Sürecin planlandığı şekilde işlemesi halinde emeklilik konusunda yaşanan sorunların giderilmesi hedeflenmektedir. Bireyler böylelikle bir yandan prim borçlarını tamamlarken bir yandan da emekli olmanın keyfini sürebilecektir.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Covid-19 Salgın süreci boyunca pek çok bankacılık ve devlet kurum işlemi online olarak yapılmaya başlanmıştır. Yapılandırma talebi de online olarak gerçekleştirilebilecek işlemler kategorisinde yer almaktadır. Bu sayede vatandaşların yapılandırma için herhangi bir SGK birimine gitmelerine gerek kalmamaktadır. Zira e-devlet girişlerinden sonra birkaç dakika içerisinde taleplerin alınması mümkündür.

Vatandaşların e-devlet sistemini bireysel şifreleri üzerinden kullanmaları gerekmektedir. PTT ya da mobil bankacılıkla şifre temin edilebilmektedir. kişiler e-devlet girişi için;

 • İnternet sitesini
 • Mobil internet sistemini,
 • Özel mobil uygulamayı kullanabilmektedir.

Mobil uygulama ücretli zannedilmesine karşın herhangi bir ücret talebi bulunmamaktadır. kişiler sadece ilk kez PTT şifresi aldıkları zaman 3 TL gibi bir ücret ödemektedir.

Ödemeler Nasıl Yapılacak?

2021 yapılandırma taleplerinin vergi dairelerine iletilmesinden sonra sıra ödemeye gelmektedir. Normalde vatandaşlar ödemeler için de aynı vergi dairelerinin kapısını çalmaktadır. Ancak durum bu şekilde işlememektedir. Çünkü Korona Virüs bu alanda da yenilikler yapılmasını gerekli kılmıştır. Vatandaşlar interaktif bankacılık sistemlerini yapılandırma taksit ödemelerinde de kullanabilmektedir.

Devletin, vergi ödemeleri konusunda kamu bankaları ile anlaşmalı olduğu bilinmektedir. Bu neden yüzünden online olarak gerçekleşecek olan ödemelerde herhangi bir kamu bankasının kullanımı mümkündür. Yani vatandaşlar;

 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • Ziraat Bankası üzerinden ödemelerini anında gerçekleştirebilmektedir.

7/24 yapılan ödemeler için ek ücret talepleri de gelmemektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı