Borrell’dan dikkat çeken yazı! AB-Türkiye ilişkilerinde yeni dönem mi başlıyor?

AB (Avrupa Birliği) Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından Türkiye ile birlikte aktif bir şekilde çalışmanın gerekliliği hususunda ikna olduğunu ifade etti.

borrell

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB (Avrupa Birliği) Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasındaki ilişkilere de yer verdiği bir yazı yayımladı. Borrell, AB ile (Avrupa Birliği) ile Türkiye, Rusya, Çin ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri) arasındaki ilişkilerde kritik bir haftanın geride bırakıldığını ifade ederek, otoriter rejimler ile demokrasilerin karşı karşıya geldiği olayların yaşandığını aktardı. Çin ile Rusya’nın Batı’ya karşı güç birliği yapmış gibi göründüğünü kaydeden Borrell, çok kutuplu dünyanın ilerleyen süreçteki jeopolitik görünümünün çok da basit olmayacağını dile getirdi.

“Yaptırım kararları verildi”

Borrell, 22 Mart 2021 tarihinde AB (Avrupa Birliği) Dışişleri Bakanları Zirvesi’nin düzenlendiğini belirterek, söz konusu zirvenin temel gündem maddesinin Türkiye olarak belirlendiğini ifade etti. Fakat Eritre, Sudan, Libya, Kuzey Kore, Çin ve Rusya’da insan haklarına aykırı davranan gruplara ve şahıslara yönelik yaptırım kararlarının verildiğini belirten Borrell, Çin ile Rusya’nın ekonomik menfaatler doğrultusunda yan yana durduğunu dile getirdi.

“Çin daha üstün bir ele sahip”

Borrell, Rusya tarafından enerji arzının daha geniş bir bölgeye yayılmasının hedeflendiğini belirterek, enerji gereksinimini karşılamak isteyen Çin’in de bu nedenle Rusya’ya döndüğünü ifade etti. Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerin sadece ekonomiye dayanmadığını kaydeden Borrell, söz konusu ülkelerin hem “demokratik kurallara” hem de “iç işlerine müdahale olarak nitelendirdikleri bazı hamlelere” karşı yan yana durduklarını belirtti. Borrell, Çin’in ekonomik bakımdan daha üstün bir ele sahip olduğunu ifade etti.

“Çok kutuplu bir dünya var”

Batı için Rusya’nın şimdiye kadar ekonomik bakımdan bir ortak veya rakip olmadığını aktaran Borrell, Çin’in ise en büyük ikinci ekonomiye sahip olduğunu ve AB (Avrupa Birliği) ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) için önemli bir ortak olduğunu dile getirdi. Borrell, politik bakımından şu anda dünyanın çok kutuplu olduğuna dikkat çekti.

“Türkiye’de kaygılandıran gelişmeler oldu”

Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasındaki ilişkilere değinen Borrell, Türkiye’de kaygılandıran gelişmelerin yaşandığını belirtti. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi ve HDP’ye (Halkların Demokratik Partisi) yönelik operasyonların gerçekleştirilmesini söz konusu gelişmelere örnek olarak gösteren Borrell, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından daha olumlu bir tutum sergileyebilmek amacıyla Türkiye ile aktif bir şekilde çalışmanın gerekliliği hususunda ikna olduğunu ifade etti.

“Libya meselesinde de adım atılmalı”

Türkiye ile Doğu Akdeniz meselesinde aktif bir şekilde çalışılacağını belirtilen Borrell, Libya meselesinde de Türkiye tarafından adım atılması gerektiğini söyledi. Borrell, 10 senedir devam eden ihtilaflardan sonra Libya’da yaşayan insanların yeni bir fırsat kazandığını kaydederek, söz konusu fırsattan faydalanılabilmesi için Ulusal Birlik Hükümeti’nin Başbakanı El Dibeybe ile görüşüldüğü gibi herkesin üstüne düşeni yapması için çağrıda bulundu.

“Türkiye kritik bir aktör”

Türkiye’nin Libya’da kritik bir aktör haline geldiğini aktaran Borrell, AB (Avrupa Birliği) olarak neler yapabileceklerini değerlendirmeleri gerektiğini aktardı. Borrell, BM (Birleşmiş Milletler) tarafından istenmesi durumunda AB (Avrupa Birliği) olarak ateşkesi denetleyebileceklerini ekledi.