Bursa'da 600 Yıllık Kilise Satışta: 6 Yıldır Alıcı Çıkmadı

Bursa’nın Mudanya ilçesinde bir kilise, sahibi tarafından 1 milyon dolara satışa çıktı… Buna karşın kilise 6 yıldır satılamıyor… Türkiye ve Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesinin ardından, TBMM mülk edindirme yasası çıkararak Türkiye’ye gelenlere mülk verdi. Bununla birlikte Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Tirilye Mahallesi’nde, geçmişte kilise olarak kullanılmış eski bir bina Giritli bir aileye verildi.

Bursa'da 600 Yıllık Kilise Satışta: 6 Yıldır Alıcı Çıkmadı

Bursa’nın Mudanya ilçesinde bir kilise, sahibi tarafından 1 milyon dolara satışa çıktı… Buna karşın kilise 6 yıldır satılamıyor…


Türkiye ve Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesinin ardından, TBMM mülk edindirme yasası çıkararak Türkiye’ye gelenlere mülk verdi. Bununla birlikte Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Tirilye Mahallesi’nde, geçmişte kilise olarak kullanılmış eski bir bina Giritli bir aileye verildi. Giritli aile kiliseyi, yıllar sonra bir iş insanına sattı. Kiliseyi bir turistik bir tesis yapmak istedi ancak imar engeline takıldı. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, yapının daha önce kilise olarak kullanılmış olması nedeniyle otel olmasına izin vermedi.1 milyon dolara satışta


Kilise için otel projesi hayata geçmeyen iş insanı, taş duvarları hala ayakta olan tesisi 2015 yılında 1 milyon dolar karşılığında satışa çıkardı. Ancak 6 yıldır alıcı çıkmadı. 


Kilisenin geçmişine hakim bir isim olan tur rehberi Kadri Uyanık, “Tirilye, Osmanlı döneminde Hristiyan Rum yerleşim bölgesi. ‘Tirilye’ Rumca üç anlamına gelir. Buraya Roma döneminde İznik Konsülü toplantısına muhalefet olan 3 din adamı yerleşti. Aforoz edilen 3 din adamının  birleştiği burada Hristiyan Ortodoks cemaat şekillendi. Daha sonra Osmanlı döneminde 1400’lü yıllarda Aziz Yuhanna adına bu kilise yapıldı. Zamanla rahibe ve papazlar için manastırın da bulunduğu çok sayıda bina eklendi. Yaklaşık 500 yıl boyunca Hristiyanların ibadet ettiği binanın kaderi 1923 yılında değişti. Lozan Anlaşması’nın ardından Türkiye ve Yunanistan arasında nüfus mübadelesi gerçekleşti. Bu anlaşmaya göre Türkiye’de yaşayan Hıristiyan Rumlar Yunanistan’a orada bulunan Müslümanlar ise Türkiye’ye mübadil olarak gönderildi. Anlaşmayla kilise de ibadet merkezi olmaktan çıkartıldı. Mübadele sırasında gelen Giritli müslüman aileye konut olarak tahsis edildi. Zamanla manastır başta olmak üzere ek bina ve arazi farklı amaçlar için kullanıldı” dedi. 


Harabe haline gelen tarihi binanın Rum derneklerine satışı konusunda da görüşmelerin sürdüğü bildirildi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2021, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER