Çavuşoğlu, Blinken ile ilk defa görüşmede bulundu!

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel'de ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile ilk defa yüz yüze görüşmede bulundu.

çavuşoğlu

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Dışişleri Bakanları Zirvesi, 23 Mart Salı günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de başladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu kapsamda ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmede bulundu. İki bakan, böylece ilk defa yüz yüze görüşmede bulunmuş oldu.

Biden yönetimi ile ilk görüşme!

Söz konusu görüşme, ayrıca Joe Biden yönetimi ile Türkiye arasındaki ilk görüşme olarak kayıtlara geçti.

Blinken: Türkiye’nin müttefik olarak kalması çıkarımıza olur

Blinken, NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Dışişleri Bakanları Zirvesi’nde dün yaptığı açıklamada, Türkiye ile anlaşmazlık yaşanan bazı meselelerin bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin müttefik olarak kalmasının hem ABD (Amerika Birleşik Devletleri) hem de ittifakın çıkarına olduğunu söylemişti. Türkiye ile yaşanan problemlerin sır olmadığını ifade eden Blinken, Türkiye’nin kıymetli bir müttefik olarak görüldüğünü dile getirmişti.

NATO’da (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) kalmanın Türkiye’nin de çıkarına olacağını belirten Blinken, Türkiye ile yaşanan sorunların çözüme kavuşturulması konusunda ittifakın önemli bir araç olduğunu aktarmıştı. Blinken, Doğu Akdeniz’de yaşanan krizin yumuşatılması hususunda NATO’nun (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) sahip olduğu önemin anlaşıldığını söylemişti.

Stoltenberg: Türkiye ile yaşanan sorunlardan endişeliyiz

NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Genel Sekreteri Stoltenberg, S-400’ler ve Doğu Akdeniz konularında Türkiye ile yaşanan sorunlar nedeniyle endişelendiklerini dile getirmişti. Stoltenberg, Türk yetkililer ile söz konusu meseleleri değerlendirdiğini ifade ederek, problemlerin ele alınması ve çözüme kavuşturulması konusunda NATO’nun (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) oldukça önemli olduğuna dikkat çekmişti.

Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile Türkiye arasında muhtemel bir çatışmanın engellenmesi amacıyla oluşturulan mekanizmaya işaret eden Stoltenberg, siyasi fikir ayrılıklarının kontrol altında tutulabilmesi için sağlam kurumlara gereksinim duyulduğunu söylemişti. Stoltenberg, fikir ayrılıkları olsa bile NATO’nun (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) ortak savunmayı sağlayabildiğini eklemişti.