CHP Grup Başkanvekili Özel: İttifak kurmak zorunda değiliz!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin ittifak kurmak zorunda olmadığını ifade etti.

özgür_özel

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) ile HDP (Halkların Demokratik Partisi) arasındaki ittifak tartışma yaratmaya devam ediyor.

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün Ardahan İl Başkanlığı’na yönelik bir ziyaret gerçekleştirdi. HDP’li (Halkların Demokratik Partisi) olduğunu ifade eden bir kişi, Özel’e söz konusu partinin “ittifakın neresinde” olduğuna dair bir soru sordu.

“Türkiye ittifakı gerekli”

Soruya yanıt veren Özel, ittifakların seçim dönemlerin yapıldığını belirtti. Özel, bir önceki seçimlerde CHP’nin (Cumhuriyet Halk Partisi) Millet İttifakı’nda bulunduğunu hatırlatarak, ülkenin geleceği için kurulması gereken ittifakın Türkiye ittifakı olduğunu söyledi.

“Zorunda değiliz”

CHP’nin (Cumhuriyet Halk Partisi) ittifak kurmak zorunda olmadığına dikkat çeken Özel, bir önceki seçimlerde İYİ Parti’nin siyaset dışında bırakılabileceği gerekçesiyle ittifak oluşturulduğunu belirtti.

“Oy oranımız belli”

Özel, CHP’nin (Cumhuriyet Halk Partisi) oy oranının belli olduğunu kaydederek, her siyasi partinin kendi değerlendirmesini yapması gerektiğini, kendisinin başka bir siyasi partinin tavrına ilişkin açıklamada bulunmasının doğru olmayacağını ifade etti.

Demirtaş: Demokrasi ittifakı kurulabilir!

Eski HDP (Halkların Demokratik Partisi) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, demokratik kurallar kapsamında HDP (Halkların Demokratik Partisi) ile İYİ Parti arasında ilişki kurulmasını teklif etmişti. Demirtaş, söz konusu teklifini “demokrasi ittifakı” şeklinde tanımlamıştı.

Kılıçdaroğlu: Demokrasi, Millet İttifakı’nın özüdür!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sürecin artık “demokrasi ittifakı”na doğru evrilmeye başladığını kaydederek, demokrasinin Millet İttifakı’nın özü olduğunu söylemişti. Kılıçdaroğlu, Demirtaş’ın doğru bir tespit yaptığını ifade ederek, söz konusu şartlarda hep beraber demokrasinin arkasında durulması gerektiğini ifade etmişti.