“Çin’e, Uygur Türkleri hassasiyetimizi ilettik”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi. Twitter'dan açıklama yapan Mevlüt Çavuşoğlu, "Çin'e Türkiye'nin 'Uygur Türkleri' hassasiyetinin iletildiğini" bildirdi.

uygur_turkleri_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmî ziyaretler çerçevesinde bugün Türkiye’ye gelen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ilk olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından ağırlandı. İki mevkidaşın ikili görüşmesi ve heyetler arası toplantı tamamlandıktan sonra Çinli Bakan Wang Yi Beştepe’ye geçti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’de kabul ettiği Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı’na Türkiye’nin Uygur Türkleri ile ilgili hassasiyeti iletildi. Sosyal medya platformu Twitter’daki @MevlutCavusoglu hesabından paylaşımda bulunarak, “Uygur Türklerine dair düşüncelerin ve Türkiye’nin hassasiyetinin iletildiğini” ifade etti.

Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşı Wang ile, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yıl dönümünde ağırlıklı olarak ekonomik işbirliği potansiyeline değindiklerini bildirdi. Çavuşoğlu, pandemi ile mücadele ve Covid-19 aşısı konusunda iş birliğinin de ilerletileceğini kaydetti.

Heyetler arası toplantı öncesi açıklama

Çinli mevkidaşı ile birlikte heyetler arası toplantıya geçmeden önce açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Çin halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’in ülkemizi ziyaret etmesinden büyük memnuniyet duyarız. Bu vesileyle iki ülke ilişkilerini geniş stratejik ortaklık düzeyine çıkarmak istiyoruz. Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması Toplantısı da ileri bir tarihte daha kapsamlı biçimde yapılacak.” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu ve Wang Yi, basın açıklamasının ardından Covid-19 (yeni tip koronavirüs) aşısı konusunda Çin ile Türkiye arasındaki iş birliği temalı fotoğraf sergisini inceledi.