Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dijital Para açıklaması

erd

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç kongre Merkezi’nde yapılan Ekonomi Reformları tanıtım Toplantısı’nda birçok ekonomik reformun yanı sıra dijital paralar ile de ilgili konuştu.

Dijital para için altyapı çalışması yapılacağını söyledi. Ekonomik reform paketini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ”Dijital paranın ekonomik teknolojik ve hukuki alt yapısı oluşturulacak” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kredi kartında Troy’un ayrı bir şirket çatısı altına alınacağını kaydetti.

Uluslararası standartlarda bir katılım finans tahkim sistemi oluşturulacağını ve işlemlerin bu sistem üzerinden yapılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: ”Finans sektörünün kurumsal altyapısını geliştirmek için de bir dizi adım atıyoruz. Bu maksatla ülkemizin tüm kredi ve risk verilerinin toplandığı Risk Merkezini yeniden yapılandırıyoruz. Bireysel emeklilik sistemini çok daha geniş kesimlere yaygınlaştırıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 25’ini oluşturan 18 yaş altındaki çocuklarımızın sisteme girebilmesinin önündeki engelleri kaldırıyoruz. Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz. Reel sektör şirketlerimizin tahvil ihraçlarını özendirmek için Tahvil Garanti Fonu kuruyoruz. Finansal sektörün sigortacılık ayağını da ihmal etmeyerek, bireysel emeklilik sisteminin derinleşmesine ve gelişmesine katkı sağlıyoruz” dedi.

Daha önce Hazine ve Maliye Bakanlığı, 1 Mart günü, bakanlığın resmi twitter hesabından yaptığı açıklama da

“Alım ve satım işlemleri sonucu elde edilen gelirin nasıl vergiye tabi tutulacağı tespit edilememektedir. Maliye Bakanlığının, kripto para ile ilgili Gelir Vergisi Kanununda düzeltme veya kripto paranın Türkiye’de ne olarak tanımlanacağı (emtia, para, ayni mail, menkul sermaye, ödeme aracı) konusu üzerinde inceleme yaparak açıklık getirmesi gerekmektedir.”

Açıklamasın da bulunmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı duyuru da Türkiye’de kripto paralarla ilgili yaşanan gelişmelerin “yakından takip edildiğini” açıkladı. Açıklamanın kendisi; vergi ve regülasyon sorularına yol açmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, son dönemde fiyat hareketleri ile dikkat çeken kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları kendilerinin de paylaştığını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada,

“Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir.”

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş başkanlığında Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili diğer kurumlarla işbirliği halinde çalışmalar yürütüldüğü belirtildi.

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, kısa bir süre önce Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan kripto para açıklaması ile ilgili değerlendirmede “Bakanlığın yaptığı açıklamayı olumlu bulduklarını belirten Güneri, açıklamasında regülasyonu desteklediklerine işaret etti.”

Özgür Güneri, “BtcTurk olarak kurulduğumuz günden bu yana bir düzenlemeye tabi gibi çalışmayı sorumluluğumuz olarak gördük. Uluslararası ve ulusal finans kurumlarının küresel olarak kabul görmüş çalışma prensipleri çerçevesinde, kullanıcı ve paydaşlarımıza şeffaf, hızlı ve güvenli bir şekilde kripto paralara erişim sağlıyoruz. Uzun yıllar düzenlenmiş finansal hizmetler alanında ve/veya düzenleyici kurumlarda çalışmış tecrübeli ekibimizle regülasyonlara yıllardır hazır durumdayız. Ekibimiz, altyapımız ve geçen 8 yıl içerisinde biriktirdiğimiz tecrübemizle Türkiye ekonomisinin dijitalleşmesine ve İstanbul Finans Merkezi’nin stratejisine katma değer sağlayacak kripto para sektöründe yapılacak düzenlemeler, Türkiye’nin bu sektörde önemli oyunculardan biri olmasını sağlayacaktır. Bu doğrultuda yapılan çalışmaları takdirle karşılıyor ve destekliyoruz” açıklamasın da bulundu.

Daha önce Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın milli kripto para çalışmaları yaptığına dair haberler gelmişti. Hatta bu çalışmaların Avalanche platformunu değerlendirip sorgulandığına dair bir çok emare kamu oyunu uzun süre meşkul etmişti.

Uzmanlar bu gelişmelerin tamamlandığı takdirde Avalanche için bunun yeni bir boyut oluşacağı yönün de.

Tüm bunlar konuşulurken belki bir tesadüf belki de bir kurgunun ya da bir planın parçası olarak

Usta yönetmen Ahmet Atalay imzasını taşıyan bilimkurgu dizisi Börü 2039’un bir bölümü yayınlandı.

Bu bölüm ilk izlenim verilerine göre 500.000’den fazla izlendi.

Bölümde ki ilginç olan detay ise;

Kemal Boratav isimli dizi karakteri, 10 Ağustos 2028 tarihinde Bitcoin ve AVAX’taki servetini devlete beyan eder. Emekli bir özel harekatçı olan Kemal Boratav’ın serveti, Türk döviz rezervlerinden daha fazladır. 11 Ekim 2028‘de Bitcoin 1 milyon dolar değerine ulaşır. Bu durum, Boratav’ı serveti ile dünyanın en zengin altıncı kişisi haline getirir. Dizi de 29 Ekim 2028‘de Türkiye’de, en çok kullanılan ikincikripto para olan AVAX’ı resmi para birimi olarak kabul edilir. Bu, dünya piyasalarında devrim niteliğindedir ve derinden bir şok yaşatır.

Tarih 8 Eylül 2031‘e geldiğinde ise ilk kuantum bilgisayarı, Kaliforniya’daki bir laboratuvarda çalıştırılır. 1.2 milisaniye içinde 1 milyar bankacılık şifresini çözdüğü görüldüğünde ise hemen kapatılır. Yatırımcılar, kripto dışı varlıklarını panikle satarken Wall Street çöküş yaşar. Bir ay içinde tüm dünya, daha güvenli para biçimleri olarak blok zincirleri benimsemeye başlar. 1 Bitcoin’in fiyatı 3.3 milyon dolara ulaşır.

Bunların hepsi gerçek olur mu ? bilinmez ama derin ve kurgulu bir planın parçasıymış gibi özellikle komplo teorisyenleri tarafından yakından takip edilmekte ve yeni bir çok teori ile beslenmekte.