Deprem Konteynerleri Hırsızların Hedefi Oldu, Yerleri Değiştirildi

deprem konteynerleri

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marmara depreminin ardından birçok köy ve mahalleye konulan acil durum deprem konteynerleri, içinde yüzlerce kritik malzeme barındırıyor. Ancak deprem konteynerleri şimdi de hırsızların hedefi oldu. 2009 yılında, hırsızlıkların artması üzerine yerleri değiştirilen konteynerler, Afet Yönetim Merkezi’nden alınarak ilçe belediyelerinin sorumluluğuna verildi. İstanbul’da çeşitli ilçelerde şu anda 505 deprem konteyneri bulunuyor. Konteynerler içinde ilk yardım ekipmanının yanı sıra, 38 farklı malzeme bulunuyor. 

Hırsızlık olayları ile ilgili Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, “900 noktadaki konteynerler içindeki malzemelere çalınmaya başladı. Çünkü başına bir nöbetçi koyamazsınız, anahtarını belli kişilere veriyorlardı, muhtara ya da belediyede, kaymakamlıkta ilgili yerlere. Fakat içindeki jeneratörleri, değerli malzemeleri çalmaya başladılar.” dedi. 

Deprem konteynerleri nasıl açılır?

Deprem durumunda kritik malzemelerin yer aldığı ve vatandaşların acilen ulaşması gereken ilk yardım ekipmanının yer aldığı deprem konteynerlerinin nasıl açıldığı ise çok faza bilinmiyor. Mahalle afet gönüllüsü, MAG olarak bilinen ve ilçelerde, afet konusunda eğitim almış bir grup var. MAG ekibinin olası bir deprem durumunda konteyneri açacağı ve insanlara, gerekli malzemelerin temin edileceği ifade edildi. Ancak bu konuda da soru işaretleri var.

Afet gönüllüsü: Konteynerler bize devredilsin

İstanbul’da bir mahalle afet gönüllüsü olan bir vatandaş, konteynerlerin şu anda kendilerine devredilmediğini belirterek, “Zaten bir afet olduğu zamanda ilk elden mahallelinin kendisi müdahale edeceği için bunlara ulaşması kolay. Ancak şu ana kadar bir 10-15 konteynerin devri yapılabildi. Diğer konteynerlerin de biz mahalle afet gönüllülerine devredilmesini istiyoruz. Çünkü daha işlevli hale gelecektir. Daha sağlıklı bir sistem olacaktır, aksi halde kimin kullanacağı belli olmayan bir konteyner, yetkisiz kişiler ya da afet eğitimi almamış kişilerin kullanımında daha işlevsiz hale gelecektir” dedi. 

Yorumlar kapalı.