Diyarbakır Tabip Odası: Günlük vaka sayımız 250 oldu!

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, şehirde günlük olarak tespit edilen vaka sayısının 250'ye yükseldiğini bildirdi.

diyarbakır_koronavirüs3

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de 1 Mart 2021 tarihinde kontrollü normalleşme sürecine geçildi. Düşük riskli şehirler kategorisine giren ve risk haritasında mavi renkle gösterilen Diyarbakır, kontrollü normalleşme süreciyle birlikte orta riskli şehirler arasına girerek risk haritasında sarı renkle gösterilmeye başlandı. Söz konusu şehirde günlük olarak tespit edilen vaka sayısının 45’ten 250’ye yükseldiği öğrenildi. Diyarbakır Tabipler Odası, vaka oranının ülke ortalamasından fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Konuya dair açıklamada bulunan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, kontrollü normalleşme döneminden önce Diyarbakır’ın düşük riskli şehirlerden biri olduğunu kaydetti. Turan, şu anda koronavirüs testi pozitif çıkan vaka sayısında 4 kattan fazla artış gerçekleştiğini dile getirdi.

“Pozitiflik oranı yüzde 20’ye yükseldi”

Kontrollü normalleşme döneminin başladığı 1 Mart 2021 tarihinden önce Ocak-Şubat döneminde önlemler sayesinde vaka sayılarının azaldığını kaydeden Turan, günlük olarak tespit edilen vaka sayısının 40-50 civarında olduğunu ifade etti. Turan, koronavirüs testlerindeki pozitiflik oranının ise söz konusu dönemde yüzde 3-5 düzeyinde olduğunu aktardı. Güncel verileri paylaşan Turan, şu anda günlük olarak uygulanan 1.500 koronavirüs testinde pozitiflik oranının yüzde 20’ye ulaştığını söyledi.

“4-5 kat arttı”

Turan, koronavirüs vakalarında 4-5 kat artış meydana geldiğini ifade ederek, daha önce günlük olarak tespit edilen vaka sayısının 45-50 olduğunu, şimdi ise 250’ye kadar yükseldiğini belirtti. Bunun kritik bir artış olduğuna dikkat çeken Turan, hastanelerde tedavi altında olan kişi sayısında ufak bir artış gerçekleştiğini dile getirdi.

“Haziran’da da aynı şey oldu”

Turan, aynı şeyin Haziran ayında da yaşandığını belirterek, 1 Haziran 2020 tarihinden önce günlük olarak tespit edilen vaka sayısının 60 olduğunu, söz konusu tarihten sonra ise vaka sayılarının patlak verdiğini aktardı. Önlemlerin hızlı bir şekilde esnetilmesinin kendilerini endişelendirdiğini kaydeden Turan, insanların bir arada bulunduğu kapalı ve kalabalık mekânlarda koronavirüsün daha çabuk bulaştığını söyledi.

“Koronavirüs hala bitmedi”

Turan, koronavirüsün hala bitmediğine dikkat çekerek, yeni mutasyonların tespit edildiğini, söz konusu mutasyonların daha hızlı bulaştığını ve daha öldürücü olduğunu ifade etti. Yaygın aşılamanın uygulanmadığını belirten Turan, bu nedenle toplumda bulaşın engellenemediğini aktardı.

Diyarbakır’ın renk kodu ne?

Diyarbakır’ın renk kodu sarı oldu. Diyarbakır, orta riskli şehirler kategorisine girdi. Orta riskli şehirler arasında Diyarbakır’ın yanı sıra Hakkâri, Bitlis, Batman, Mardin, Şanlıurfa, Van, Muş, Siirt ve Uşak bulunuyor.

Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağı var mı?

Diyarbakır’ın da aralarında yer aldığı orta riskli şehirlerde hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanmıyor. Fakat tüm Türkiye’de olduğu gibi bu şehirlerde de haftanın 7 günü saat 21.00 ile saat 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı geçerli oluyor.