Dolar Fırladı, Borsa İstanbul Devre Kesti: En Çok Düşen Hisseler Neler?

Merkez Bankası’ndaki görev değişiminin ardından Dolar’ın 8 seviyesinin üzerine sert bir şekilde çıkması, borsada ciddi bir düşüşe neden oldu…

borsa-istanbul-coktu

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul 22 Mart Pazartesi seansında sert bir satışla güne başladı. Naci Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlığı görevinden alınmasının ardından dolarda yaşanan sert yükseliş, bugün Borsa İstanbul’u da vurdu. 

BİST100 endeksi güne yüzde 6,6 düşüşle başladı

Borsa İstanbul 100 endeksi, güne 1427 puandan, yüzde 6,6 düşüşle başladı. Borsa İstanbul’da işlem gören hisseler içinde, açılışta 2 hisse dışında tüm şirketler düşüş yaşadı. TRILC ve BJKAS dışındaki tüm hisseler düştü. 

Borsa’da en çok kaybettiren hisseler hangisi oldu?

BİST30 endeksinde en çok düşen bazı hisseler arasında Akbank yüzde 8,45 düşüş, Arçelik yüzde 6,75 düşüş, Emlak Konut ise yüzde 7,14 düşüşe sahne oldu. Garanti Bankası yüzde 8,58 düşerken, Koç Holding yüzde 8,46 düştü. Migros yüzde 9,88 düştü, Tav Havalimanları ise yüzde 8,33 düşüş yaşadı. En çok düşen hisseler içinde yüzde 8,47 ile Türk Telekom, yüzde 9,09 ile Vakıfbank da yer aldı.

Borsa İstanbul’da yaşanan sert düşüşlerin ardından devre kesicisi işlemi uygulanıyor ve fiyat hareketleri sınırlandırılıyor. Bu anlamda açılışta devre kesicisi uygulandı ve hisseler işleme kapandı.