Draghi, Erdoğan’a “diktatör” dedi! Büyükelçi Dışişleri’ne çağrıldı

AB (Avrupa Birliği) heyetinin Ankara'ya yönelik ziyareti sırasında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in ayakta kalmasına tepki gösteren İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için "diktatör" ifadesini kullandı. Bunun üzerine İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, Türkiye Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

draghi1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB (Avrupa Birliği) heyetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ziyareti sırasında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bir süre ayakta kalmış, daha sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun karşısında yer alan kanepeye oturmuştu. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ise Erdoğan’ın yanında yer alan koltuğu oturmuştu. Protokol bakımından eşit statüde olan Leyen ve Michel’e karşı farklı bir tutum sergilendiği iddia edilmişti.

“Diktatör”

İtalya Başbakanı Mario Draghi, bu duruma tepki göstererek, Erdoğan için “diktatör” dedi. Bunun üzerine İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, Türkiye Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

“Hadsiz söylemlerini geri alsın”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Draghi’nin Erdoğan hakkında kullandığı ifadelerin kabul edilemeyeceğini bildirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bunun üzerine İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Gaiani’nin hemen bakanlığa çağrıldığı kaydedildi. Draghi’nin göreve atamayla geldiğine dikkat çekilen açıklamada, Avrupa’da en yüksek oy oranı ile seçilen Erdoğan’a yönelik hadsiz ifadelerin geri alınmasının beklendiği ifade edildi. Açıklamada, AB (Avrupa Birliği) heyetinin Türkiye’ye yönelik ziyaretindeki protokol uygulamaları konusunda herhangi bir bilgiye sahip olunmadan gösterilen tepkilerin kabul edilemeyeceği belirtildi. Türkiye’nin misafirperverliğinin asla sorgulanmaması gerektiği kaydedilen açıklamada, Türkiye’nin AB (Avrupa Birliği) içerisindeki tartışmalara hiçbir şekilde dâhil olmayacağı ifade edilen açıklamada, Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasındaki pozitif gündemi baltalamak isteyenlerin boşuna uğraştığına dikkat çekildi.

Çavuşoğlu: Popülist ifadelerini şiddetle kınıyoruz!

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Draghi’nin atamayla göreve geldiğini hatırlattı. Draghi’nin popülist ifadelerinin ve seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik çirkin açıklamalarının kınandığını belirten Çavuşoğlu, bu açıklamaların Draghi’ye aynen iade edildiğini aktardı.

Kurtulmuş: Mussolini’ye bakmaları gerekiyor!

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, talihsiz açıklamaları nedeniyle Draghi’nin kınandığını dile getirdi. Türkiye’den diktatör çıkmayacağını kaydeden Kurtulmuş, İtalya’nın diktatör görmek istemesi halinde Mussolini’ye bakabileceğini ifade etti.

Oktay: Özür dilemeli!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Erdoğan’ın daima Türkiye’nin ve Türk milletinin çıkarlarını düşündüğünü, vesayetin ve faşizmin karşısında durduğunu ve halkın oylarıyla tüm seçimleri kazandığını aktardı. Oktay, Draghi’nin Erdoğan’a yönelik edepsiz söylemlerinin kınandığını belirterek, söz konusu ismin özür dilemesi gerektiğini kaydetti.

Çelik: Siyasi cehalet!

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Sözcüsü Ömer Çelik, Draghi’nin Erdoğan hakkında yaptığı açıklamaların şiddetle kınandığını ifade etti. Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkileri hiçbir şekilde yansıtmayan bu söylemlerin üzücü olduğunu aktaran Çelik, Avrupa Konseyi Başkanı Leyen Michel’in protokol heyeti ile Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen’in protokol heyeti arasında yaşanan fikir ayrılığına Türkiye’yi karıştıranların siyasi bir cehalet gösterdiklerini dile getirdi. Çelik, Türkiye’nin diplomasi devleti olduğunu ve herkese saygı gösterdiğini belirterek, Draghi’nin öncelikle bunu öğrenmesi gerektiğini aktardı. Faşizm ve diktatörlüğün Türk kültürüne ait olmadığını ifade eden Çelik, Draghi’nin kendi ülkesinin tarihini unutmaması gerektiğini ve Erdoğan hakkında yaptığı açıklamaların da aynı şekilde iade edildiğini bildirdi.

Kalın: Türkiye’den kaynaklanan bir problem yok”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Konseyi Başkanı Michel’in “protokol düzenindeki sorunun Türkiye’den kaynaklanmadığına” dair açıklamasını hatırlattı. Atamayla görev başına gelen Draghi’nin Erdoğan’a yönelik hadsiz söylemlerde bulunduğunu aktaran Kalın, söz konusu söylemlerin kınandığını ve hemen düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

Gül: Terbiyeden yoksun!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Draghi’nin terbiyeden ve adaptan yoksun olduğunu belirterek, söz konusu açıklamaların kınandığını ifade etti. Gül, Draghi’nin diktatör araması halinde kendi ülkesinin tarihine bakması gerektiğine dikkat çekti.

Şentop: Acemi siyasetçi!

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkanı Mustafa Şentop, Draghi’nin çaresizlik nedeniyle göreve geldiğini kaydederek, söz konusu ismin Erdoğan’a yönelik ifadelerinin kabul edilmediğini ve aynı şekilde iade edildiğini söyledi. Şentop, acemi bir siyasetçinin ülkesine ağır bir yük getirdiğini vurguladı.