DSÖ'den Avrupa'ya Çağrı: 'AstraZeneca Aşısını Kullanmaya Devam Edin'

Dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen koronavirüs pandemisinde, birçok ülke hızlı aşılama politikaları ile salgının etkilerini azaltmaya çalışıyor. Normalde onay süreçleri uzun yıllar alan aşılarda, bir istisna olarak koronavirüs aşıları hızlı bir şekilde birçok ülkede acil kullanım onayı almıştı.

DSÖ'den Avrupa'ya Çağrı: 'AstraZeneca Aşısını Kullanmaya Devam Edin'

Dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen koronavirüs pandemisinde, birçok ülke hızlı aşılama politikaları ile salgının etkilerini azaltmaya çalışıyor. Normalde onay süreçleri uzun yıllar alan aşılarda, bir istisna olarak koronavirüs aşıları hızlı bir şekilde birçok ülkede acil kullanım onayı almıştı. İngiltere’nin, Oxford işbirliği ile geliştirdiği AstraZeneca da bu aşılardan biri. Ancak son haftalarda, AstraZeneca aşısını olan kişilerde ortaya çıkan yan etkiler ve ölümlerin yaşandığı iddiasının ardından birçok ülke, bu aşıyı kullanmayacağını duyurmuştu.DSÖ Avrupa Direktörü’nden açıklama: Faydaları risklerinden daha fazlaDSÖ’nün Avrupa Direktörü Hans Kluge, konuyla ilgili yaptığı açıklamada koronavirüs vakalarının Balkanlar ve Orta Avrupa’da bir süredir arttığını vurgulayarak, Avrupa’da kovid-19 kaynaklı ölümlerin arttığını söyledi. Oxford üretimi olan AstraZeneca ile ilgili de konuşan Kluge, aşının kullanılmasını önerdi. Kanda pıhtılaşma vakaları araştırılıyor


DSÖ Direktörü, bazı ülkelerin AstraZeneca aşısını geçici olarak askıya alma kararının doğru bir karar olmadığını belirterek, “Ancak bu noktada, AstraZeneca aşısının şu ana kadarki faydaları risklerinden daha ağır basmaktadır ve hayat kurtarmak için kullanımı devam etmelidir” dedi. 


Bazı ülkelerden gelen bilgilere göre AstraZeneca aşısı, kanda pıhtılaşma yol açtı ve akciğer embolisi ile damar tıkanıklığına yol açtı. Bunun ardından aşının kullanımı bazı ülkelerde durduruldu. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER