Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19, İkinci Dünya Savaşı’ndan Daha Yoğun Bir Travma

kovid salgını

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 yılının Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını, 2020 yılına damgasını vurmakla kalmadı, 2021 yılında da birçok ülkede ciddi kısıtlamaların uygulanmasına neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Adhanom Ghebreyesus, konuyla ilgili açıklamasında yaşanan kitlesel travmanın, İkinci Dünya Savaşı dönemine göre daha fazla olduğunu söyledi.

Ruh sağlığındaki etkileri uzun yıllar sürecek

Ghebreyesus’a göre, dünya çapında 120 milyona yakın insanın enfekte olduğu ve 2,5 milyon insanın hayatını kaybettiği koronavirüs salgınında yaşananlar insanlar üzerinde çok uzun yıllar geçmeyecek bir travmanın yaşanmasına neden oldu.

Genel direktör, açıklamasında “İkinci Dünya Savaşı’nın ardından çok sayıda hayatın etkilenmesi nedeniyle dünya kitlesel travma yaşadı. Koronavirüs pandemisinde ise daha fazla hayat etkilendi” dedi ve salgının ulaştığı noktayı gözler önüne serdi. DSÖ üyelerinden epidemiyolog Maria Van Kerkhove ise öncelikli durumun insanların ruh sağlığını takip etmek olduğunu ifade ederek, salgının insanların psikolojisi üzerinde uzun yıllar boyunca etkili olacağını belirtti. 

Yorumlar kapalı.