Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir?

Günümüzde birçok diyet şekli varlık göstermiştir. Asıl olarak kalori hesabına bağlı olsa da bu diyetler çok çeşitlenmiştir. Bunlardan biri de düşük karbonhidrat diyetidir.

dsk

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düşük karbonhidrat diyeti diğer diyetlere nazaran uyulması daha kolay olan bir diyet türüdür.

Neden Uyulması Daha Kolay Olan Bir Diyet?

Örnek verecek olursak bugün öğle yemeğinde ıspanak yemek şeklinde bir zorunluluğu yoktur. İstediğiniz besini siz seçersiniz. Bu diyetin başlıca kuralı günlük olarak en fazla 100 gram karbonhidrat tüketmek. Yağ ve protein ağırlıklı bir beslenme düzenine sahip oluyorsunuz.

Bu diyette hangi besinlerden uzak durmalıyım diye sorulacak olursa özellikle uzak durulacak grup; basit şekerler ve nişasta içeren tahıllar. Bu diyetteki dikkat edilecek bir diğer noktada şekerli, içecekler. Yani kısaca şekerden uzak duruyoruz.

Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Madde 1: Kararlı olun. Pes etmeyin. Kendinize güvenin. Eğer olacağına inanır ve kendinize güvenirseniz yapamayacağınız hiçbir şey yok. Elinizi gıdaya attığınız her anda sormalısınız. Buna gerçekten ihtiyacım var mı? Gerçekten aç mıyım? Yoksa sadece canım sıkıldığı için mi yiyorum? Kendi kendinize birçok bahane bulacaksınız. Ama bunları bir kenara bırakıp sağlıklı ve zayıf olduğunuzun hayalini kurun.

Madde 2: Bir gün içerisinde harcadığınız kalori miktarını hesaplayın. Bu hesaplamayı bir gün içerisinde yaptığınız aktivitelerde yaktığımız enerji toplamına göre hesaplıyoruz.

Madde 3: Bir gün içerisinde ne kadar karbonhidrat alacağınızı hesaplayın. Bu miktar 100 gramın üzerinde çıkmaması gerektiği gibi 50 gramında altına inmemelidir. Bu sizin seçiminize bağlıdır.

Madde 4: Bir gün içerisinde ne kadar protein almanız gerektiğine karar verin. Eğer kas yapmak gibi bir isteğiniz varsa bir günde alabileceğiniz maksimum protein erkekler için; kilo başına 1.7 gram, kadınlar için ise; kilo başına 1.5 gram proteindir. Bir örnek verecek olursak 60 kilo olan bir bayan günlük olarak 60*1.5=90 gram protein alabilir. Aynı hesabı erkekler için yaparsak 60*1.7=102 gram protein alabilir.

Madde5: Karbonhidrat ve protein miktarını toplayın. Çıkan sonucu 4 ile çarpın. Bu bize karbonhidrat ve proteinden alacağımız kalori miktarını belirtir.

Madde 6: Bir günde harcadığımız kalori miktarından az önce bulduğumuz kalori miktarını çıkartıyoruz ve çıkan sayıyı 9 a bölüyoruz. Bu miktar günlük alçağımız yağ miktarını verir.

Madde 7: Bu miktarlara bakarak istediğimiz besinleri hesaplıyoruz ve kendi diyet listemizi oluşturuyoruz.
Yani; kural inanmak ve günlük yağ, protein ve karbonhidrat miktarını aşmadan kendi listemizi oluşturmak.