Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Güncel

24 Ocak 2021 Pazar 12:42:45

Elektrik, Su, Doğalgaz Faturaları Devlet Tarafından Ödenecek

Elektrik, Su, Doğalgaz faturaları devlet tarafından ödenecek! 2021 yılında peş peşe müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Son gelen müjdeye göre, Elektrik, Doğalgaz ve Su faturaları devlet tarafından ödenecek. İşte Elektrik, Su, Doğalgaz fatura yardımı alma yolu.

Pandemi, vatandaşların ekonomik olarak geriye gitmelerine neden olmuştur. İş yerleri salgın önlemleri kapsamında ilk olarak kapatılmıştır. Sonrasında ise sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde açılmıştır. Bahsedilen sistem;

 • Kapalı mekanlarda daha az kişinin bulunmasını,
 • Çalışan sayısının azaltılmasını,
 • Yeni vardiya sistemlerinin oluşturulmasını zorunlu hale getirmiştir.

Pandemi yardımları aynı nedenler yüzünden vatandaşlara sunulmaya başlanmıştır. Zira işlerinden olanlar geçim sıkıntısını ciddi şekilde hissetmeye başlamıştır. Devlet yaptığı yardımları bazı dönemlerde gıda paketleri olarak tasarlamıştır. Bazı yardımlar doğrudan nakdi olarak verişmiştir. Şimdilerde gündem oluşturan yardımlar ise fatura ödemelerinin desteklenmesidir.

Faturalar Devlet Tarafından Ödenecek!

Vatandaşların fatura ödemelerinde sıkıntı yaşadığı resmî kurumlar tarafından doğrulanmıştır.

 • Elektrik,
 • Su,
 • Doğalgaz gibi faturalar büyük oranda geciktirilmeye başlanmıştır.

Bu neden yüzünden devlet fatura yardımı sistemi devreye sokulmuştur. İhtiyaç sahipleri başvuruları çerçevesinde yardımdan istifade edebileceklerdir. Elektrik faturasından yardım almak isteyenlere çeşitli örnekler sunulmaktadır. Bu yardım hanede yer alan kişi sayısına göre değişmektedir.

Resmi internet sitesinde hanede kişi başına düşen harcama kapasitesi verilmiştir. Verilen rakamlar doğrudan devlet tarafından karşılanmaktadır. Rakamların üzerinde harcama yapılması halinde arta kalan miktar vatandaşlar tarafından ödenmektedir. Ödemelerin kampanya kapsamında gerçekleşebilmesi için PTT tercihlerinin yapılması lazımdır. Çünkü PTT, elektrik fatura desteği için anlaşmalı olan kurumdur.

Devlet Kira Ödemelerinde Destek Verecek

Devlet sosyal destek ödemeleri sadece fatura ile sınırlı değildir. Çünkü salgın her alanda kendini göstermektedir. Vatandaşların kira ödemelerinde de ciddi şekilde sıkıntı yaşamaları ortaya atılan tezi doğrulamaktadır. Bunun için farklı çağrılar yapıldığı bilinmektedir. Yapılan çağrılar çerçevesinde pek çok ev sahibinin belli süreler kira almadıkları da bir gerçektir. Ancak salgın süresinin uzaması kira istemlerini yeniden ortaya çıkarmıştır.

Kira yardımları bu sefer de doğrudan nakit yardımı olarak verilmeye başlanmıştır. Bilindiği üzere başvuru ve değerlendirmeler sonucunda devletten 1000 TL nakit desteği alınabilmektedir. Temin edilen destekler kira ödemelerinde rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Kira ödemeleri için çeşitli hayırseverlere başvuruda bulunmak da mümkündür. Özellikle vakıflar bu tür alanlarda ciddi yardımlar yapabilmektedir.

Esnafa Özel Destek Paketleri

Salgından farklı meslek grupları farklı şekillerde etkilenmiştir. Esnaflar bu manada en olumsuz sonuçları gören meslek gruplarındandır. Devletten esnafa destek adı altında paketlerin çıkması da aynı nedenden ileri gelmektedir. Esnaflar devlet desteği sayesinde;

 • Düşük faiz oranlarından kredi çekebilmektedir,
 • Kredi ödemelerini erteleyebilmektedir,
 • Hibe ödemesi alabilmektedir,
 • Kira desteği temin edilebilmektedir.

Komisyon kararları çerçevesinde en çok merak edilen sistem kira destekleri ile alakalı olandır. Sistem, başvuru yapan esnaflara farklı miktarlarda kira yardımı yapılacağını ortaya koymuştur. Esnafa kira yardımında büyükşehirler için ödenecek olan rakam 750 TL olarak açıklanmıştır. İşyerleri diğer şehirlerde olanlara yapılacak olan yardım miktarı ise 500 TL’dir.

Belediyelerden Fatura Desteği

Fatura ödemeleri saldın yüzünden en sıkıntılı süreçlerin geçirildiği alanlar olarak tanımlanmaktadır. Bu nedene bağlı olarak belediyeler de fatura kampanyaları başlatmıştır. Kampanya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kendini göstermiştir. Askıda Fatura isimli olan kampanya sayesinde aslında belediyeden para alınmamaktadır. Belediyeler burada aracı vazifesi görmektedir.

İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar belediye resmi internet sitesine;

 • Kişisel verilerini,
 • Fatura bilgilerini girmektedir.

Bilgilerin onaylanmasından sonra kişilerin faturaları askıya alınmaktadır. Böylelikle hayırseverler ihtiyaç sahiplerinin faturalarını ödeyebilmektedir. Görüldüğü üzere işlemler için herhangi bir kuruma gidilmesi gerekmemektedir. Tüm adımlar iki taraf için de online şekilde halledilebilmektedir. Yardım sistemi sayesinde salgın kapsamında vatandaşların yardımlaşma ruhları da canlı kalmaktadır. Binlerce insan sistemden istifade etmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı