Elektrikli Otomobillere Yeni ÖTV Zammı Gelecek İddiası

elektrikli otomobillerde ötv zammı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli otomobiller, Tesla gibi sektör öncüsü firmalarının hamleleri ve çevreci yönleri ile tüm dünyada popüler hale geliyor. Elektrikli otomobillerin pazar payının artması için birçok ülke vergi istisnaları uygulayarak, elektrikli ya da hibrit araçların tercih edilmesini teşvik ediyor, Türkiye’de ise ne yazık ki geçtiğimiz ay elektrikli otomobillere gelen ÖTV’nin ardından, yeni bir ÖTV zammı gündemde. 

Elektrikli araçlarda ÖTV’ye 1 Şubat’ta zam gelmişti

Elektrikli otomobiller için, 1 Şubat 2021’de yayımlanan kararname ile, ÖTV oranları 85 KW motor gücünün altındaki araçlarda yüzde 3’ten yüzde 10’a, motor gücü 85 KW ile 120 KW arasında olan araçlar için yüzde 7’den yüzde 25’e, motor gücü 120 KW’ı geçen araçlarda ise yüzde 15 seviyesinden yüzde 60’a çıkarılmıştı. Yapılan bu ÖTV artışının ardından, elektrikli otomobillerin teşvik edilmediği eleştirileri yapılmıştı.

120 KW üstü elektrikli otomobillerde ÖTV’ye zam gelecek iddiası

Dünya gazetesinin haberine göre, 120 KW motor gücünün üzerindeki elektrikli otomobillerde ÖTV oranının yüzde 60’tan yüzde 110’a çıkacağı aktarıldı. Konuyla ilgili Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği Başkanı Berkan Bayram’dan gelen açıklamada ise, yeni segmentler oluşturulması gerektiğinin üzerinde duruldu. 

Bayram, “Bilindiği gibi motor gücü 120 KW ve üstü olanların tamamı için aynı ÖTV uygulanıyor. 10 yıl önce yapılmış bir düzenleme bu. O dönemde hazırlandığında bu kategorideki model sayısı çok azdı. Ancak bugün 120 KW üstünde 14 markanın elektrikli otomobili var. Bu markaların da içinde farklı segmentler yer alıyor. Aynı band içinde olduğu için C segmenti elektrikli model de E segmenti lüks spor modeller de yüzde 60 ile aynı ÖTV’yi ödüyor.” dedi. 

Yorumlar kapalı.