Enflasyonu Koruma Adımları: Ayçiçek Yağında Gümrük Vergisi Sıfıra İndi

Koronavirüs pandemisinde temel gıda ürünleri konusunda vatandaşların istikrarlı fiyatla alışveriş yapabilmesi adına, 30 Haziran’a kadar bazı ürünlerde gümrük vergisi kaldırıldı.

aycicek-yaginda-gumruk-vergisi-sifirlandi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs pandemisi, çeşitli kısıtlamalarla hayatı derinden etkilediği gibi, üretim ve tedarik akışında yaşanan sorunlardan ötürü temel gıda ürünlerine insanların erişmesini zor bir hale getirdi. Temel gıda ürünleri içinde en çok fiyat artışı yaşanan kalemlerden biri ayçiçek yağı olurken, 5 litrelik ayçiçek yağlarının fiyatı 80 liraya kadar çıktı. 

Cumhurbaşkanlığı, İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına ilişkin yeni bir karar yayınladı. Buna göre temel gıda ürünlerinde fiyat istikrarını korumak ve kovid-19 sürecinde temel gıdada fiyat dalgalanmalarını en aa indirmek adına, bazı ürünlerde gümrük vergisi sıfıra indirildi.

Yağlı tohumlar ve yağlardaki gümrük vergisi sıfır

Karar kapsamında, 30 Haziran 2021 tarihine kadar bazı yağlı tohumlar ve yağlar için geçerli olmak üzere gümrük vergisi sıfırlandı. Bu kapsamda yer alan ürünler içinde aspir yağı ve ayçiçek yağı da bulunuyor.

Buna ek olarak bazı ürünlerin Türk Gümrük Tarife Cetveli’ne girmesine karar verildi. SARS ve ilgili koronavirüs aşıları, Gümrük Tarife Cetveli’nde özel bir tarife numarası aldı. 

Ayçiçek ve aspir yağında gümrük vergisi oranının sıfıra inmesine ek olarak, zeytinyağının dökme olarak ihracatı da yasaklandı. Hükümet, bu adımlarla yurt içinde yağ fiyatlarını korumayı amaçlıyor.